Bu işlemlerin başlatılma sebebi; şüphelilerin "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmeleri", "Vergi Usul Kanunu" ve "Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlemesi" kanunlarına muhalefet etmeleri oldu. Halihazırda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı bu soruşturma devam etmekte.

Sosyal medyada "nefret söylemi" nedeniyle iddianame hazırlandı! Sosyal medyada "nefret söylemi" nedeniyle iddianame hazırlandı!

İstanbul merkezli operasyonun bir sonucu olarak 17 zanlı, ifadeleri alınmak üzere İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. Zanlılar arasında bulunan Engin Polat'ın anneannesi Zehra Yılmaz, sağlık sorunları nedeniyle savcılık talimatıyla ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Operasyon kapsamında firari olan bazı şüphelilerin yakalandığı bildirildi. Bunun yanında, Dilan ve Engin Polat'ın çeşitli lüks varlıkları da el konuldu. Bir dizi lüks araç, polis ekipleri tarafından çekicilere yüklenerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesine getirildi. Bu araçlar daha sonra yerleşkenin bahçesinde sergilendi.