Aracına benzin, motorin, LPG alacaklar dikkat! Bugünden itibaren hepsi değişti Aracına benzin, motorin, LPG alacaklar dikkat! Bugünden itibaren hepsi değişti

Bu yöntemi bilenler ve şartlara uyanlar 8 sene erken emekli olabiliyor! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

8 SENE ERKEN EMEKLİ OLMAK MÜMKÜN

Emekli olmak isteyen vatandaşlar emeklilik sisteminde yapılan düzenlemeleri yakından takip ediyor. 9 Eylül 1999 senesinden önce sigorta girişi olan vatandaşları yakından ilgilendiren gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren EYT yasası sonrasında birçok çalışan emeklilik hakkı kazandı. Erkeklerin 25 sene, kadınların 20 sene sigorta süresini ve prim ile yaş şartını doldurması halinde EYT yasasıyla birlikte emekli olmalarının önü açıldı. Kadın çalışanlar emekli olmak istedikleri zaman başka fırsatlardan da faydalanabiliyor. Kadın çalışanlar doğum borçlanması ile 6 seneye yakın erken emekli olma fırsatı yakalıyor. Kadın çalışanlar bir çocuk için 720 gün yani 2 sene, iki çocuğu olan kadınlar 4 sene, üç çocuğu olan kadınlar 6 sene erken emekli olabiliyor. 

Yaş şartını doldurmayan ama primi eksik olan kadın çalışanlar bu şekilde erken emekli olabiliyor. Erkek çalışanlar da askerlik borçlanması yapıp askerlik yaptıkları süreleri prim günlerine ekleyerek erken emekli olma fırsatı yakalıyor. Türk vatandaşı olup yurt dışında çalışan kişiler için de emeklilik sisteminde düzenlemeler yapılıyor. 18 yaşını dolduran ve yurtdışında geçirilen süreler ülkedeki emeklilik prim günlerine eklenebiliyor. Aynı zamanda kısmi emeklilik için de 3 bin 600 gün yani 10 sene prim ödemesi yapan kişiler yaş şartını doldurmaları halinde erken emekli olabiliyor. Malulen emekli olabilmek işçin iş gücünün yüzde 60 ve üstünde kaybedilmesi ve raporla kanıtlanması gerekiyor. Bağ Kurlu olan kişiler 4 Ekim 2000 tarihi öncesinde çalışmaya başlayan kişiler de 8 sene erken emekli olma fırsatı yakalıyor. Şirket ortaklığı ya da vergi kaydı olan esnaf kişiler sigorta tarihlerini 22 Mart 1985 tarihine kadar geri çekme hakkı yakalamış oluyor. 

Kaynak: SEDA CAN