Emeklilerin beklediği haberler geldi! Temmuz ayında bu oranlarda zam yapılacak! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Emekliler kamu sosyal tesislerinden indirimli faydalanacak! Emekliler kamu sosyal tesislerinden indirimli faydalanacak!

EMEKLİ MAAŞLARINA BU ZAMLAR YAPILACAK

Emekli vatandaşlar Temmuz ayında yapılacak zam oranlarını yakından takip ediyor. Üç aylık enflasyon verileri yüzde 15 olarak açıklandı. Temmuz ayında emekli maaşlarına enflasyon oranında zam yapılacak ve refah payının da maaşlara eklenmesi tahmin ediliyor. En düşük maaşlarda yükseltilme yapılması için çalışmalar ise sürüyor. Emekli vatandaşların Ocak ayında en düşük maaşları 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye yükseltilmişti. Taban maaşlar zam dönemlerinde tekrar güncelleniyor ve maaşlara enflasyon ile refah payı artışları yapılıyor. Temmuz ayında taban maaş yükselişinde üç farklı formülün değerlendirildiği de söyleniyor. Taban maaşlarda Ocak ile Temmuz arasındaki 6 aylık enflasyon oranlarının eklenmesi bekleniyor. Bu kapsamda yüzde 15’lik üç aylık verilere göre oranlar yüzde 30’a yükselebilir. Mayıs ayında en yüksek enflasyon tahmini Merkez Bankası tarafından yüzde 73 olarak paylaşıldı. Eğer 6 aylık enflasyon yüzde 24 seviyesinde gerçekleşirse taban maaşların 13-14 bin TL’ye yükselmesi bekleniyor. 2024 senesi enflasyon tahminlerine göre OVP ve Merkez Bankası sene sonu enflasyonunun yüzde 45 oranında gerçekleşmesini tahmin ediyor. 

Eğer bu oranlar gerçekleşirse taban maaşlar 14-15 bin TL seviyesine yükselebilir. Son formül ise taban maaşların asgari ücrete eşitlenmesi. Eğer bu gerçekleşirse emekli müşterilerin taban maaşları 17 bin TL’ye yükselecek ve yüzde 70 zam yapılmış olacak. Bu zam yapılırsa taban maaşa yakın maaş alan vatandaşlara bir adaletsizlik yaşanabilir. 3 bin 600 prim günü ödemesiyle emekli olan çalışan güncel olarak kök maaşı 6 bin TL ise en düşük seviye olan 10 bin TL’den maaş alıyor. Bu emeklinin maaşı Temmuz ayında 8 bin TL seviyesini geçebilir. 7-8 bin gün aralığında prim ödemesi yapan kişi ise 17 bin TL maaş alacak. Bu şekilde eşitlik bozulacak. Yapılacak düzenlemelerde emeklilere haksızlık yapılmaması ve adaletli zamlar yapılması da önemli. Kök maaşların değiştirilmesi ile ilgili de düzenlemelerin yapılacağı iddia ediliyor. Kök maaş alan emekliler 3 bin 600 günle emekli olan veya malulen emekli olan kişiler olarak biliniyor. Bazı kişiler de sigorta süreleri boyunca asgari ücret aldığı için emekli maaşları düşük oluyor. Mevcut düzende bir iyileştirme yapılması ve adaletli davranılması bekleniyor.  

Kaynak: AHMET SARLIK