Resmi Gazete yayınlandı: O bakanlıkta bakan yardımcıları ve üst düzey yöneticiler görevden alındı. Resmi Gazete yayınlandı: O bakanlıkta bakan yardımcıları ve üst düzey yöneticiler görevden alındı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanı JanosCsak'ın katılımıyla düzenlenen Türkiye ile Macaristan'ın Aile Yapısının Güçlendirilmesine Yönelik Özgün Yaklaşımlar Paneli'nde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin bir asrı aşan köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki dostluğun en kıymetli simgesinin Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bulunan Gül Baba olduğunu belirten Göktaş, "Gül Baba hayatıyla insanlar arasındaki huzur ve barışın saygı, anlayış, dostluk ve muhabbetten geçtiğini göstererek bizlere örnek olmuştur. Türkiye ile Macaristan arasındaki dostane ilişkilerin güçlenmesi ve işbirliklerinin artmasının temelinde bu anlayış vardır." diye konuştu.

Tehdide (1)

MACAR-TÜRK KÜLTÜR YILI

Bakan Göktaş, her iki ülke arasındaki ilişkilerin geçen yıl aralık ayında "Geliştirilmiş Stratejik Ortaklık" düzeyine çıkarıldığını, bu yılın "Macar-Türk Kültür Yılı" olarak ilan edildiğini hatırlattı.Bu tarihte gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyareti sırasında Kültür ve İnovasyon Bakanlığı ile sosyal hizmetler alanında işbirliği anlaşmasını imzaladıklarını anlatan Göktaş, şöyle devam etti: "Her iki ülke için de aile kurumunu güçlendirmek ve aile değerlerimizi korumak evlatlarımızın geleceği açısından elzemdir. Kurduğumuz işbirliğiyle böylesi önemli bir konuda başarılı çalışmalara imza atacağımıza yürekten inanıyorum. Macaristan ve Türkiye açısından toplumun temeli olan aile, hiçbir şekilde alternatifi olmayan bir kurumdur. Aile, geçmişten bugüne kurulan önemli bir köprüdür. Zengin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan ülkelerimiz, geleneksel aile değerlerine ve nesiller arası bağlara büyük önem vermektedir. Bu anlamda aile, yeni kuşaklara kültürel kimliğin ve değerlerin kazandırılmasında önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu sebeple her iki ülke de güçlü ve dirençli aileleri teşvik etme konusunda büyük bir kararlılığa sahiptir."

Tehdide (2)

Kaynak: MURAT EMRE