'Türk Escobar' olarak tanınan Ürfi Çetinkaya ve çetesi, Şubat ayında 9 ilde eş zamanlı düzenlenen bir operasyonla yakalanmıştı. Düzenlenen operasyonlarda; İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüten ve Temmer Mermer Madencilik şirketinin sahibi Rüstem Çetinkaya da gözaltına alındı.

Şüpheli sıfatıyla İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Temmer Mermer Madencilik isimli şirketin sahibi Rüstem Çetinkaya kimlik sorgusunda madenci olduğunu ve aylık gelirinin 80 bin dolar olduğunu belirtmiş, suçlamalarla ilgili kendisine bir delil sunulamadığını belirterek “Taşıdığım soy ismi nedeniyle kara para aklama iddiası tarafıma atfedilmiştir. 25 sene içerisinde babamla resmi ya da gayri resmi bir işlemim olmadı. Karar verilirken Urfi Çetinkaya’nın oğlu olarak değil, dosyadaki delillere göre karar verilmesini istiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” diyerek serbest bırakılmayı istemişti.

Kendisine daha önce de FETÖ tarafından kumpas kurulduğunu belirten Rüstem Çetinkaya, Odatv’ye bir mektup yazdı.

İFADEM ORTADA

Çetinkaya mektubunda şunları söyledi, “Bana çok büyük bir kumpas kuruldu. Bu kumpası haklı çıkarmak için de basın yolu ile sahte bilgiler yaydılar. Ben ‘örgüt kurmak’ ve ‘örgütlü olarak suç gelirlerinden elde edilen mal varlığını aklama’ suçlamaları yapıldı. Bana hiçbir şekilde ‘uyuşturucu imal etme ve ticareti’ suçlaması yapılmadı. Bununla ilgili tek bir soru dahi sorulmadı. İfadem ortada” dedi.

DAYIMA AİT

Döviz bürosunun kendisine ait olmadığını belirten Çetinkaya, “Yine basında yazdığı gibi bana döviz bürosu üzerinden kara para aklama suçlaması yapılmadı. Benim hissedar olduğum döviz bürosu 20 sene önce zaten kara para operasyonu sonucu kapanmış ve ihtiyati tedbirli olduğu için kapatılamamış ve bu yüzden 20 senedir tasfiye halindedir. Basında adı geçen döviz bürosu görüşmediğim dayıma aittir” ifadelerini kullandı.

Bir papaz eksik... Bir papaz eksik...

BÖYLE BİR SUÇLAMA YOK

Çetinkaya,  “Basında gördüğünüz yakalanan saat, altın, para ve bunun gibi milyonlarca dolarlık varlığın hiçbiri bana ait değil. Benim evimde 15-17 bin Euro 10-15 bin TL, benim takmadığım tek saatim ve eşimin takmadığı 2 adet saatine el koydular, hepsi bu. Bu ev arama tutanağında da mevcut. Yine basında yer alan ama dosyada yer almayan gemi ya da konteyner ile ilgili, bana ne bir soru soruldu ne de suçlama yapılmadı. Benim bir motoryat ya da teknem yok. Olmadığı gibi böyle bir suçlama da yok.”

TEKRAR DAVA KONUSU EDİYORLAR

3 kez beraat ettiğini belirten Çetinkaya, “Benim mal varlığım hakkında daha önce 3 kere dava görüldü. Bunların bir tanesinde sanıktım. Diğer iki davada sanık değildim. Son 24 yılda mal varlığım 3 kere kara paraya konu edildi. 3 davadan da beraat ettiğim halde, şu an aynı mal varlığını herkes sanki hiç yargılanmamışım ya da beraat etmemişim gibi tekrar dava konusu ediyorlar. Hiçbir malıma el konulmadı, ama her bir çöpüme dahi ihtiyati tedbir konuldu” dedi.

TUTUKLANMAMI SAĞLADILAR

Son olarak Çetinkaya, “Sonuç olarak, bu kumpası başta Ankara Narkotik Daire Başkanlığı olmak üzere MASAK beraberce organize ettiler. Yaptıkları operasyonun etik, yasal ve adil olmadığını bildikleri için, basın üzerinde müthiş bir infial yaratıp tutuklanmamı sağladılar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ODAK HABER MERKEZİ