Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Türkçe Öğretimi Uygulama Araştırma Merkezi (TÖMER)’nde eğitim gören uluslararası misafir öğrenciler için İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda mezuniyet töreni düzenlendi.

Düzenlenen törene; AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, AKÜ TÖMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Alper Günaydın, TÖMER Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Burak Olur, Öğr. Gör. Murat Çıkla ile birlikte uluslararası misafir öğrenciler katıldı.

TÖMER’de mezuniyet!

Afyonkarahisar'da Belediye-Üniversite İşbirliği Güçleniyor! Afyonkarahisar'da Belediye-Üniversite İşbirliği Güçleniyor!

Törenin açış konuşmasını yapan TÖMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Alper Günaydın, programın birkaç günde özel gayretler ile hazırlandığını belirterek, görevi yeni devir aldığını hatırlatarak ekibin sağlam olduğuna vurgu yaptı. Günaydın, ‘’Kurulu bir düzen var. Her şey yerli yerinde. Rektörlüğümüz ve yöneticilerimiz her zaman yanımızda; bunun için teşekkür ederim. En ufak sorunumuzu bile anında çözüyorlar. Öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eğlenmesini biliyorlar. Bir yılın stresini atacağız. Eğlenceli bir program hazırladık. Konuşmalar, şiirler ve şarkılar ve oyun havaları olacak” diye konuştu.

TÖMER’de mezuniyet!

70 FARKLI ÜLKEDEN 2 BİN ÖĞRENCİ

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker ise 2023-2024 Akademik Yılı içerisinde 38 farklı ülkeden 246 öğrencinin TÖMER’de eğitim gördüğünü ifade etti. Her yıl TÖMER’in 300’e yakın öğrenci aldığını dile getiren Peker, “TÖMER’de hakikaten uzun zamandır sağlam bir ekibimiz var. Her yıl aşağı yukarı 300’e yakın öğrencimiz TÖMER’de eğitim görüyor. Öğrencilerimiz TÖMER’deki eğitimlerinin ardından eğitim-öğretime ön lisans, lisans veya yüksek lisans düzeyinde başlayıp devam ediyorlar. Bu yıl 38 farklı ülkeden öğrencimiz TÖMER’de eğitim gördü. Üniversitemiz genelinde de yaklaşık 70 farklı ülkeden 2 binin üzerinde uluslararası misafir öğrencimiz var” ifadelerini kullandı.

FARKLI DİL ÖĞRENMEK KOLAY DEĞİL

Türkçe öğrenmenin önemine değinen Peker, uluslararası misafir öğrencilerden eğitim hayatında başarı beklediklerini söyledi. Farklı bir dili öğrenmenin kolay olmadığını söyleyen Peker, ‘’Bizler de sizin dilinizi bilmiyoruz. Ama siz iki dönem gibi bir sürede bunu başardınız. Bundan sonraki eğitim hayatınızda Türkçe’nin sizin için ne kadar değerli olduğunu o zaman öğrenip göreceksiniz. Burada güzel bir şekilde Türkçemizi öğrendiyseniz sonraki sınavlarınız da çok kolay geçecek. Sadece TÖMER’den değil, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarından mezuniyetinizi de kutlayacağız’’ dedi.

TÖMER’de mezuniyet!

TOPLU AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİNDİ

Peker, geçmişte yaşanılan ve kendilerinin de çok hoşuna gittiğini kaydeden uluslararası öğrencilerin okumuş oldukları programlarda dereceyle mezun olmalarının gurur verdiğini söyledi.

Açış konuşmalarının ardından uluslararası misafir öğrenciler Türkiye, Afyonkarahisar ve Afyon Kocatepe Üniversitesi hakkında duygu ve düşüncelerini ifade ettikten sonra program; Türk oyun havaları, şiir ve şarkıların ardından toplu aile fotoğrafı ile sona erdi.

Kaynak: FATMA SEDA CAN