Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yazılı açıklamasında, bakanlığın ulaşım desteği ile farklı bir ilde eğitim gören ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerinin şehirlerarası ulaşım giderlerine destek olduklarını bildirdi.

Göktaş, geleceğin teminatı olan öğrencilerin eğitim hayatlarına daha rahat devam edebilmeleri için bütün tedbirleri almaya devam ettiklerini belirterek, destek programının 2022 yılı Aralık ayında başladığını ve sosyal yardım faydalanıcısı hanelerde bulunan öğrencilerin yılda iki defa gidiş-dönüş ulaşım giderlerinin karşılandığını aktardı.

Resmi Gazete yayınlandı: Beklenen vali ataması gerçekleşti! Resmi Gazete yayınlandı: Beklenen vali ataması gerçekleşti!

BAŞVURULAR SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFINA YAPILACAK

Bakan Göktaş, ulaşım desteğiyle öğrencilere ve ailelerine destek olmayı sürdürdüklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "Öğrencilerimize 2024 yılı için verdiğimiz desteğin üst limit tutarı tek yön için 1250 TL olurken, şu ana kadar yaklaşık 56 milyon TL'lik kaynağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımıza aktardık. Sosyal yardım faydalanıcısı hanelerde bulunan öğrencilerin ulaşım giderlerinin karşılanması için uyguladığımız ulaşım desteğimizden bugüne kadar 132 binden fazla öğrenci yararlandı. Bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri geliştirerek toplumun her bir ferdine ulaşmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda sosyal yardım faydalanıcısı hanelerin desteğe ihtiyaç duydukları her an yanlarında olacağız."

BAŞVURU SÜRECİ

Göktaş, destek programına ilişkin başvuruların, öğrenci veya öğrencinin ailesi tarafından, öğrenci ailelerinin ikametinin bulunduğu yerde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılması gerektiğini bildirdi. Bakanlığın sağladığı bu destek, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri için önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen aileler, ikamet ettikleri yerdeki vakıflara başvurularını yapabilirler.  

Editör: Fadime Özkaran