Alparslan Türkeş, Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahipti ve oluşturduğu ideoloji ile milyonları peşinden sürüklemişti. 1933 yılında İngiliz işgali altındaki Kıbrıs'ta doğan Türkeş, ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti. Gençlik yıllarında askeri kariyeri hedefleyen Türkeş, Kuleli Askeri Lisesi'ne girdi ve ardından İstanbul Harp Okulu'ndan mezun oldu.

Türkiye, 27 Mayıs 1960 darbesini Alparslan Türkeş'in okuduğu bildiriyle öğrendi. Darbeden sonra Başbakanlık müsteşarı olan Türkeş, aynı yıl Hindistan'a sürgüne gönderildi. Buradan Milli Birlik Komitesi'ne "Adnan Menderes'i asmayın" uyarısı içeren mektuplar yazdı.

İYİ PARTİ’DEN İSTİFA EDEN İSİM KİM? İYİ PARTİ’DEN İSTİFA EDEN İSİM KİM?

1963 yılında Türkiye'ye dönen Türkeş, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne katılarak 1965'te milletvekili seçildi. 1969'da Adana'da yapılan kongrede partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi ve Türkeş genel başkanlığa seçildi. Türkeş'in liderliğinde MHP, Türk milliyetçiliğini savunarak önemli bir rol üstlendi.

1975'te iktidara ortak olan Türkeş, Demirel ve Erbakan ile birlikte Milliyetçi Cephe hükümetlerinde yer aldı. Ancak 12 Eylül 1980'de gerçekleşen askeri darbe sonucunda MHP kapatıldı ve Türkeş 4 buçuk yıl tutuklu kaldı.

Siyasi yasağın kalkmasının ardından Türkeş, Milliyetçi Çalışma Partisi'nin başına geçti ve partinin adını yeniden Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.

Alparslan Türkeş, 80 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Soğuk bir Ankara gününde, binlerce kişinin katılımıyla defnedildi. Türkeş'in kabri, onun izinden giden ülküdaşları tarafından sık sık ziyaret ediliyor.