Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, un sektörü 2024 yılının ilk yarısını büyük bir başarıyla tamamladı.

680 MİLYON DOLAR GELİR

Un sektörü, yılın ilk yarısında 680 milyon dolar gelir elde etti. Bu dönemdeki ihracat artışı, sektörün ekonomik katkısını da önemli ölçüde artırdı. Un ihracatındaki bu artış, Türkiye'nin tarım ve gıda sektöründeki gücünü bir kez daha gösterdi.

"2024'E DE İYİ BİR GİRİŞ YAPTIK"

Akbank’tan tek seferlik 11 bin TL cep harçlığı gibi ödeme! Tek şartı sağlamak gerekiyor Akbank’tan tek seferlik 11 bin TL cep harçlığı gibi ödeme! Tek şartı sağlamak gerekiyor

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen IAOM Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, "2023 yılında 3 milyon 663 bin ton ihracatla rekoru tazeledik. 2023 ihracat anlamında güzel bir yıl olarak kayıtlara geçti. 2024'e de iyi bir giriş yaptık. İlk aylarda ihracattaki yükselişimiz yılın yarısına da yansıdı." ifadelerini kullandı.

İhracatta yeniden dünya şampiyonluğu için önemli yol kat ettiklerini belirten Ulusoy, "Yılı 4 milyon ton un ihracatına karşılık yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolar gelirle kapatmayı hedefliyoruz. İlk 6 ayda ihracat yaptığımız ülkelere baktığımız zaman Irak, Cibuti ve Suriye pazarları ön plana çıkıyor." açıklamasında bulundu.

İhracat pazarları göz önüne alındığında geçen yılın aynı dönemine göre Sudan'a ihracatın yüzde 355, Cibuti'ye yüzde 323, Mısır'a yüzde 291 ve Endonezya'ya da yüzde 105 arttığını aktaran Ulusoy, Türkiye'nin geçen yıl buğday üretiminde son 7 yılın rekorunu kırıp 22 milyon ton üretim elde ettiğini, bu sezon da 21 milyon ton buğday üretiminin gerçekleşeceğini ifade etti.

Kaynak: AA