Engelli ve eski hükümlü vatandaşlara verilen hibe desteği artırıldı Engelli ve eski hükümlü vatandaşlara verilen hibe desteği artırıldı

Bahçe İlçe Seçim Kurulu, YSK'ya bir yazı göndererek iftar saatinde oy sayım işlemlerinde kısa bir mola verilip verilmemesi gerektiğini sordu. Kurul, ramazanda sadece suyla orucun açılmasının oy sayımında sorunlara yol açabileceğini belirterek, durumun netleştirilmesini talep etti.

YSK, seçim kanunlarını inceledikten sonra konuyla ilgili kararını verdi. 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 100'üncü maddesinin, oy sayım ve döküm işlemlerinin hızla ve ara verilmeden yapılmasını zorunlu kıldığını hatırlattı.

Bu genelgeye atıfta bulunarak, YSK'nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesi uyarınca, benzer bir düzenleme olduğu ve bu sebeplerle oy sayım işlemlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi yönünde oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı. Kurulun bu kararı, gelecek seçimlerde uygulanacak prosedürler açısından da yol gösterici nitelik taşımaktadır.