“Peşkeş çektirmeyeceğiz !”

Afyonkarahisar CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz haftalık olağan basın açıklamasında bulundu. Görgöz açıklamasında gündemden düşmeyen kentsel dönüşüm projesi ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu

“Peşkeş çektirmeyeceğiz !”
“Peşkeş çektirmeyeceğiz !” Admin
Bu içerik 32 kez okundu.

KIZILAY’A DESTEK

Görgöz, Afyon Kızılay’ın plazma bağışı alamamasıyla alakalı olarak yapmış olduğu açıklamada ihtiyacı olan Afyonkarahisarlı vatandaşların plazma bulabilmek için çevre illere gitmek zorunda olduklarını ifade etti. Başkan Görgöz; “CHP İl Başkanlığı olarak  bu konuda sürekli yaptığımız açıklamalarımız sonrasında Afyon’da Kızılay kan merkezinde plazma bağışı alınmaya başlandı. Böylesi insan sağlığıyla ilgili önemli bir konuda katkıda bulunmuş olmaktan elbette mutluyuz. Destek verenlere ve gündeme gelmesine yardımcı olan basınımıza teşekkür ederim” dedi.

“KADERİNE TERK EDİLEN YOL”

Görgöz konuşmasında Afyonkarahisar-Şuhut arasında ki yola değinerek yolun yapımının yarım kaldığı ve sürekli kazaların gerçekleştiğini belirtti; “Defalarca ölümlü kazalar olmasına rağmen kimsenin umurunda bile değildi. Biz bu konuyu da sürekli olarak Afyonumuzun gündemine taşıdık” dedi. Konuyla ilgili yola Ulaştırma Bakanı geldiğini ve yeniden yol yapımına başlandğını ifade etti.

“SÜREKLİ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Görgöz gündemden düşmeyen kentsel dönüşüm ihalesi ile ilgili Kentsel dönüşüm konusunu gündeme getirdiğini ve ihale günü konuyla alakalı kimsenin konuşmadığını belirtti.

Öncelikle muhtarlarla bu konuyu görüştüğünü belirten Görgöz;” Kentsel Dönüşüm yapılacakmış, nasıl ve ne şartlarda yapılacak, sizin haberiniz var mı diye sorduk. Muhtarlar bilmediklerini söylediler. Sonra mahalle sakinleriyle görüştük. Onlarda “bize bişey söyleyen olmadı, haberimiz yok” dediler. Durumun vehameti ortaya çıktı. Biz bu işin peşini bırakmayacağız dedik ve sürekli üzerine gittik. Halkı aydınlattık”dedi.

“Sonunda Akp vekilleri, belediye başkanı, TOKİ yetkilisinin ve halkın katıldığı bir toplantı düzenlendi. İşte o toplantı dönüm noktası oldu. Vatandaş kendi gözleriyle gördü, kulaklarıyla duydu. Şehrin en gözde yerlerine kör on paraya değer biçilmişti. Halk tepkisini gösterdi, iktidar temsilcileri geri adım attı. 25 Şubat’ta yapılacağı söylenen ihale, ileriki bir tarihe ertelendi. Biz halkın malını hiç kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“TOKİ’DEN GERİ ALINMALI”

Görgöz, kentsel dönüşüm olmalı ancak mal sahiplerinin rızasıyla olması ve TOKİ’den geri alınmasını söyledi. Proje belirlendikten sonra Afyon'un kendi müteahhitlerinin yapması gerektiğini söyleyerek, hem Afyon'un esnafı hem de mal sahipleri kazanacağını vurguladı.

Konuşmasında yeni müze kompleksi ile alakalı olarak istatistik bilgiler veren Başkan Görgöz, 15 Aralık 2020’de tamamlama ihalesi yapıldığını ve ihale bedelinin 50 milyon 555 bin 373 TL olacağını, toplam ödeneğin 2020 yılında 16 milyon 420 bin TL ve iş süresinin 680 gün, yüklenici firmanın ise Kançul İnşaat olarak kabul edildiğini belirtti.

Gözgör konuyla ilgili olarak; “Şimdi, bu inşaat 2011 yılında 20 milyonun üzerinde bir tutar karşılığında bitirilmek üzere ihale edilmiş. Sonra müteahhit işi tamamlamadan (iflas ettiği gerekçesiyle) bırakıp gitmiş. Daha sonra bir tamamlama ihalesi yapılmış. İhale Bedeli 30 milyon 288 bin 973 TL Yüklenici firma Kançul İnşaat. Toplamda 100 milyonun üzerinde bir bedel söz konusu. Akp il başkanı, Akpli vekiller kültür bakanlığına giderek ihalenin yapılmasını sağladık deyip, 10 yıldır neredeyse müzelik olan binanın üzerinden siyaset yapmasını da anlayabilmiş değiliz. Bu konuyu yakından takip edeceğiz. Harcanan paralar devletin parasıdır, saçı bitmedik yetimlerin hakkıdır. Yetkililerden anlaşılabilir, mantıklı bir açıklama bekliyoruz. Afyonumuzun en önemli sorunlarının başında eğitim gelmektedir. Eğitim başarı sıralamasında 63. sırada. Bu önemli konuyu ve geri kalmışlığı irdeleyeceğiz” dedi.

>>ODAK HABER MERKEZİ

 

TOKİ CHP Yalçın Görgöz Afyon Kızılay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kar yağışı etkili olacak
Kar yağışı etkili olacak
Anında müdahale edildi
Anında müdahale edildi