VATAN PARTİSİ’NDE SALLANTI

Vatan Partisi disiplin sürecinde olan Mehmet Bedri Gültekin’in disiplin soruşturmasında yaşanan olaylara tepki göstererek yönetici ve üyeler toplu halde istifa etti

VATAN PARTİSİ’NDE SALLANTI
VATAN PARTİSİ’NDE SALLANTI Admin
Bu içerik 70 kez okundu.

Mehmet Bedri Gültekin disiplin soruşturmasında yaşananlara ilişkin partiden 108 üye ve yönetici istifa etti. İstifa eden üye ve yöneticiler Doğu Perinçek’i sert eleştiriler yönelterek ayrıldılar. Vatan Partisi yöneticisi 108 kişi bildirim yayımlayarak Mehmet Bedri Gültekin’in istifasıyla sonuçlanan disiplin sürecindeki hukuksuzluklar ve Lider Fetişizmi nedeniyle hareketten ayrıldıklarını bildirdi.
Yapılan açıklamalarda Genel Başkan Doğu Perinçe “engizisyon sorgulaması” yaptığı ifadesi kullanıldı.
“Partinin intiharına karar verildi”
Yapılan açıklamalarda; Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu 16 – 17 Ocak 2021 toplandı. Merkez Karar Kurulu ve genişletilmiş İl Başkanları toplantılarında yaşanan dünya siyasi partiler tarihinde örneği olmayan ibret verici bir durum ortaya çıkarmıştır. Bu toplantılarda Vatan Partisi yöneticileri, Partinin intiharına karar verilmiştir.
"16- 17 Ocak 2021 günlerinde toplanan Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Merkez Karar Kurulu ve genişletilmiş il başkanları toplantılarında yaşananlar, dünya siyasi partiler tarihinde örneği olmayan ibret verici bir durum ortaya çıkarmıştır. Bu toplantılarda Vatan Partisi yöneticileri, Parti'nin intiharına karar vermişlerdir.
16 Ocak Merkez Yürütme Kurulu yaptığı toplantıda Mehmet Bedri Gültekin ve Hikmet Çiçek hakkında kesin ihraç talebi ret eden Merkez Disiplin Kurulu’nun yedi üyesinden altısını “üyelik hakları askıya alarak tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu’na (MDK) sevk etme” kararı alındı. Kurultay’ın ifadesiyle seçilen MDK Genel Başkan talebiyle ortadan kaldırılmıştır.
Merkez Yürütme Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu'nun Mehmet Bedri Gültekin ve Hikmet Çiçek hakkında verdiği kararı "tanımayacağını" ilan etmiştir. Parti hukuku ayaklar altına alınmıştır.
Merkez Disiplin Kurulu, Partinin yargı kurumudur. Genel Kurultay tarafından seçilir. Sadece Kurultaya karşı sorumludur. Parti tüzük ve programı çerçevesinde alacağı kararlar bütün Partiyi bağlar. Genel Başkanı da, Merkez Karar Kurulu'nu da bağlar.
Merkez Disiplin Kurulu'nun, Genel Kurultay dışında hiçbir organa karşı sorumlu olamayacağı şeklindeki tüzük hükmü çiğnenmiştir.
Genel Başkan ve onunla birlikte hareket eden MYK üyeleri, rahatlıkla "MDK kararını tanımıyoruz ve adeta 'bu Kurulu lağvediyoruz' diyebilmişlerdir. MKK da bunu onaylamıştır.
17 Ocak günü görüşmelerini sürdüren Merkez Karar Kurulu'nda Mehmet Bedri Gültekin ve Hikmet Çiçek'e karşı bir linç operasyonu yürütülmüş, MDK üyeleri Genel Başkan Doğu Perinçek tarafından adeta bir engizisyon sorgulamasına tabi tutulmuş, dört üye özür dileyerek yanlış yaptıklarını söylemişlerdir.
Toplantıda Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin içine düşürüldükleri durum hazindir. "Entrikacılıkla", "komploculukla", "ahlaksızlıkla", "Parti düşmanlığı yapmakla" suçlanan bazı üyelerin, özür üzerine özür dilemeleri, adeta yemin billah ederek Genel Başkan'a bağlı olduklarını söyleyerek sergiledikleri davranış üzücü olmanın ötesinde utanç vericidir. Başkan'a bağlı olduklarını söyleyerek sergiledikleri davranış üzücü olmanın ötesinde utanç vericidir.
"BİR DEVRİMCİNİN VATAN PARTİSİ'NDE YAPACAĞI BİR ŞEY KALMAMIŞTIR"
Yaşananlar, devrimci bir partide "Parti ve lider fetişizmi"nin insan aklını nasıl dumura uğrattığının ve bir siyasi partinin nasıl intihar ettiğinin resmidir.
MDK'nın ihraç kararına karşı yargı yoluna gidildiğinde olumlu sonuç alınacağı kesindir. Ama ne Mehmet Bedri Gültekin ne de Hikmet Çiçek bu yola başvurmayacaktır.
Parti içi demokrasinin olmadığı, farklı görüşte olan üyenin hemen "düşman tarafına" geçmekle suçlandığı ve her türlü hukuk ve ahlak dışı yöntemin geçerli olduğu bir ortamda verilecek bir "Parti içi mücadele" olamaz.Bundan böyle Vatan Partisi üyelerinin hiçbir güvencesi kalmamıştır.Kendi üyelerinin hukukunu savunamayan bir Parti, başkaları için, halk için, ülke için hiçbir şey yapamaz.Bütün bunlardan dolayı bir devrimcinin Vatan Partisi saflarında yapacağı bir şey de kalmamıştır.Bu komediye artık bir son vermek gerekiyor.
Biz, aşağıda imzası bulunan kişiler Vatan Partisi'nden istifa ediyoruz.Şu ana kadar tarafımıza gönderilen istifa sayısı 108'dir. Parti üyeliğinden istifa edenlerin listesi incelendiğinde Ankara ağırlıklı olduğu görülecektir. Çünkü hemen ulaşabildiğimiz kişiler onlardı. Yurt çapında istifalar sürmektedir”. Şeklinde açıklama yapıldı. Yurt İçinde ve Yurt dışında istifalar sürmektedir.
>>ODAK HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜZBEY, OPERASYONUN DETAYLARINI YAZDI
GÜZBEY, OPERASYONUN DETAYLARINI YAZDI
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü