Medyayı bilinçli kullanalım

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde 2021 Afyonkarahisar Aile Yılı etkinliğinde Ailede Bilinçli Medya Kullanımı tartışıldı

Medyayı bilinçli kullanalım
Medyayı bilinçli kullanalım Admin
Bu içerik 49 kez okundu.

AFSÜ tarafından 2021 Afyonkarahisar Aile Yılı kapsamında düzenlenen etkinlikte, Öğr. Gör. İbrahim Şamil Köroğlu, “Ailede Bilinçli Medya Kullanımı” konulu bir seminer verdi. Medyanın kitlesel iletişim ve etkileşim teknolojilerini barındıran geleneksel ve dijital enformasyon kaynaklarını ifade ettiğini belirten Öğr. Gör. Köroğlu, gündelik hayatın parçası hâline gelen medyanın ancak doğru tanımlanmış ihtiyaçlar doğrultusunda kullanıldığında yararlı olabileceğini kaydetti.AFSÜ’nün 2021 Afyonkarahisar Aile Yılı etkinlik takvimindeki üçüncü etkinlikte, ailede bilinçli medya kullanımı ele alındı.

ÇEVRİM İÇİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çevrim içi etkinlikte, aile fertlerinin medyanın temel işlevlerini dikkate alarak kendileri için uygun tercihleri yapmaları gerektiği üzerinde duruldu. Etkinliğin konuşmacısı Öğr. Gör. İbrahim Şamil Köroğlu, çoğu zaman bir tür bilinç uyuması sonucunda zorunlu ihtiyaçları ile keyfî beklentilerini ayırt edemeyen bireylerin medyanın tetiklediği olumsuz etkilerle nasıl yüzleştiğine dair açıklamalarda bulundu.Bilinçsiz medya kullanımının aile yapısında sebep olduğu hasarları; aileden çalınan zaman, görgüsüzlük ve tatminsizlik, yalan ve dedikodu, aldatma ve mahremiyet ihlali, maddi kayıplar ve aile içi iletişim problemleri olarak sıralayan Öğr. Gör. Köroğlu şöyle konuştu: “Günümüz toplumlarında herkes ama konumuz bağlamında özellikle çocuklarının olabildiğince dengeli bir kişiliğe kavuşması için titiz davranmak mecburiyetinde olan anne babalar, sürekli bir farkındalık içinde hareket etmek durumundadır. Bu, uyanık, canlı, eleştirel ve gerçekçi bir bakış açısıyla hem kendilerinin hem de sorumlu oldukları aile fertlerinin medya ile ilgili ihtiyaçlarını doğru şekilde tanımlamalarını gerektirir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyon Vakıfbank
Şampiyon Vakıfbank
Ev ev değil,  uyuşturucu deposu
Ev ev değil, uyuşturucu deposu