Merkez Bankası bağımsız olmalı

Eski Hazine Müsteşarı, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Çanakçı, Merkez Bankası’nın bağımsız olması gerektiğini söyledi

Merkez Bankası bağımsız olmalı
Merkez Bankası bağımsız olmalı Admin
Bu içerik 92 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Eski Hazine Müsteşarı, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette DEVA Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir Daylık yönetim kurulu üyeleri; Hatice Ayşen Deniz, Selçuk Altındağ, Hüseyin Kalaycı, Ali Şensoy, Ercan Ekşi, Burak Açıkgözoğlu hazır bulundu.

DÖVİZ SATIŞINDA BİLGİ PAYLAŞILMADI

Hazine Müsteşarlığı görevini en uzun süre yapan bürokrat olduğunu hatırlatan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, ziyaret sırasında ekonomiyi değerlendirdi. Merkez Bankası’nın önceki dönemlerde de döviz satarak piyasaya müdahale ettiğini belirten Çanakçı, “Bir defa bu kadar büyük miktarlarda satmış olmadı. İkinci bu satış açık ihale yoluyla yapıldı. Merkez Bankası dedi ki ‘Her gün şu kadar tutarda döviz satacağım.’ dedi. İnsanlar da verecekler rakamları ifade etti. Açık, şeffaf satışlar gerçekleştirildi. Yine Merkez Bankası piyasalara müdahale ettiği zamanda ne kadar ve ne zaman müdahale ettiğini kendi internet sitesinden düzenli olarak yayınladı. Şimdi siz 128-130 milyar dolar tutarında bir dövizi satıyorsunuz hangi gün ve hangi miktarda, hangi kurdan, nerede, nasıl sattığınıza dair hiçbir bilgiyi paylaşmıyorsunuz. Şu ana kadar da açıkçası böyle bir bilgi paylaşılmış değil. Burada büyük bir sıkıntı var. Şeffaf şekilde açıklanması gereken açıklığa kavuşturulması gereken bir anlamda kamuoyuna, meclise hesap verilmesi gereken bir uygulama var. Açıkçası bunlar çok önemlidir. DEVA Partisi olarak biz bunların altını çiziyoruz.” dedi.

FİYATLAR GÜNLÜK DEĞİŞİYOR

İbrahim Çanakçı ekonomi değerlendirmesini şu sözlerle sürdürdü: “Enflasyon almış başını gitmiş, neredeyse fiyatlar günlük değişiyor. Bireysel ve ticari kredilerde ciddi bir rahatlama yok. Alınan kararın millete olumlu yansıması maalesef yoktur. Bunları görmek ve dikkate almak lazımdır. Merkez Bankası’na yapılan siyasi müdahaleler Merkez Bankası’nın doğru yönde atacağı adımları da etkisiz hale getiriyor. Merkez Bankası teknik gerekçeyle doğru yönde bir adım atsa buna kimse inanmıyor. Çünkü siyasi müdahale ile alınmış bir karardır diyor. O değeri oluşturamıyorsunuz. Onun için Merkez Bankasının bağımsızlığı çok önemli. Merkez Bankasına müdahale edilmemesi çok önemlidir. Biz bunların altını çiziyoruz. Çizmeye de devam edeceğiz.”

YEREL MEDYANIN SIKINTILARI BİLDİRDİK

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt, yönetim kurulu üyeleri adına DEVA Partisi Genel Başkanı İbrahim Çanakçı ve beraberindeki parti yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Afyonkarahisar yerel basınının Milli Mücadeleden beri son derece aktif ve dinamik bir şekilde görev yaptığını belirten Küçükkurt şunları kaydetti: “Biz yerel medya olarak son dönemde Türkiye ekonomisi ile bağlantılı olarak gerçekten en sıkıntılı dönemlerinden bir tanesini yaşıyoruz. Bununla ilgili birçok çözüm önerimizi hazırladık hükümete, muhalefete, tüm milletvekillerine konu ile raporları devlet kuruluşlarına sunduk. Sizin talebiniz üzerine aynı raporu Sayın İl Başkanımıza da aktaralım.” >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#devapartisi #afyon #sezerküçükkurt #ibrahimçanakçı #kadirdaylık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi