Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Gökhan Akarca, dondurma üretimi ve çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada; Afyonkarahisar’ın manda hayvancılığı noktasında önemli bir şehir olduğunu, manda sütünden üretilen başta kaymak olmak üzere pek çok ürünün Afyonkarahisar menşeili olduğunu belirtti. Akarca, “Bir süre önce üniversitemizin manda sütünden ürettiği yoğurt ve kaymağa bir yenisi daha eklenmişti ve 2022 yılında AKÜ adına tescillenen AKÜDO marka dondurmamızı birkaç yıldır üretmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Aküdo (2)

12 FARKLI ÇEŞİT BULUNUYOR

Dondurmanın insan vücudu için mükemmel bir enerji kaynağı olduğunu söyleyen Akarca, “Dondurma, bileşiminde çok çeşitli vitaminler ile bazı mineral maddeleri bulundurması, süte göre daha fazla yağ ve protein içermesi gibi sebeplerden dolayı beslenme bakımından oldukça önemli ve her yaştan insanın severek tükettiği bir süt ürünü. Dondurma insan vücudu tarafından üretilemeyen yağ asitleri ve amino asitler gibi besleyici değerinin yanı sıra mükemmel bir enerji kaynağı aynı zamanda. Bileşenlerinin tamamen sindirilebilirliği özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve kilo almak isteyen insanlar için arzu edilir bir ürün. Tüm personelimizi ve öğrencilerimizi 12 farklı çeşitte tamamen katkısız ve doğal olarak üretilen AKÜDO dondurmalarımızı Rektörlük binası yanında bulunan satış ofisimizde tatmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kayer istişareye önem veriyor! Kayer istişareye önem veriyor!

Aküdo (1)

MANDA, KEÇİ VE İNEK SÜTÜ

Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından manda, keçi ve inek sütünden üretilen dondurmalar sade, incirli, kakaolu, muzlu, bal bademli, Antep fıstıklı, karamelli, tahin-pekmezli balkabaklı ve damla sakızlı olmak üzere satışa sunuldu. AKÜ Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından üretilen AKÜDO markalı dondurmalar, Rektörlük Binası yanında yer alan büfede 11.00-17.00 saatleri arasında temin edilebilecek.

Kaynak: FATMA SEDA CAN