Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, asgari ücretli ailelerin ekonomik sorunlarını eleştirerek dikkat çekti. Türkiye'de asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğunu belirten Köksal, birçok ailenin maaşlarının büyük bir kısmını kira ve günlük yaşam masraflarına ayırmak zorunda kaldığını söyledi.

İYİ Parti Afyonkarahisar Adayları Belli Oldu! İYİ Parti Afyonkarahisar Adayları Belli Oldu!

Köksal, "Bir yanda ÇEDES Fatih Projesi gibi büyük bütçeli projelere milyonlarca lira aktarılırken, diğer yanda ekonomik zorluklarla mücadele eden asgari ücretli ailelerin çocuklarına sağlanan ücretsiz öğle yemeği desteği bile kesiliyor. Üç çocuğunu eğitimle buluşturmaya çalışan, faturalarını ödemek ve mutfak masraflarını karşılamak için çabalayan aileler, günlüğü 50 lira tutan beslenme çantalarına ayda 1000 lira nasıl ayıracak?" şeklinde konuştu.

Köksal, bu durumun eğitimde fırsat eşitliğini olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, devletin sosyal adaleti sağlamak ve eğitimi herkes için erişilebilir kılmak adına daha hassas politikalar izlemesi gerektiğini vurguladı. Milletvekili, hükümetin önceliğinin temel ihtiyaçlara yönelik olması gerektiğini ve ailelerin ekonomik baskılardan kurtulmasının toplumsal refah açısından önemli olduğunu belirtti.  F/Ö