Geçtiğimiz günlerde Galatasaray'ın Konyaspor'u 3-1 yendiği maçtan sonra kutlamalara çıkan Galatasaraylı bazı kendini bilmez taraftarlar tarafından Ziraat Bankası önünde bulunan Kartal Heykelli Hayrat'a zarar verildi. Olay sonrasında 1903 Afyon Beşiktaşlılar Derneği, Çarşı Afyon Grubu ve Kocatepe Üniversiteli Beşiktaşlılar, ortak basın açıklaması yaparak, "Şehrimize Beşiktaş’lı hayırsever iş adamı Sayın Ali Rıza Gürakar tarafından yaptırılarak,  halkımızın kullanıma sunulan  hayratın kutlama  bahanesi ile tahrip edilmesi, Beşiktaş’ın sembolü olan Kartalın  yerinden sökülmesi halkımızı ve bizleri derinden üzmüştür. Bu eylem, halkı kin ve nefrete sürüklemekten başka hiçbir amaca hizmet etmemektedir" ifadelerine yer verdiler.

"BU TAM ANLAMIYLA BİR VANDALLIKTIR"

Ortak açıklamada, "Kıymetli Afyonkarahisarlı hemşerilerimiz, aziz  Beşiktaşlılar, ne  Afyonkarahisarlı‘ya, ne bir futbol takımı taraftarına, ne de insanlığa yakışmayan bir ahlaksızlık ve nefret suçu ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Bu eylem, idrak ve izan yoksunu bir kendini  bilmezin, taraftarı olduğu malum kulübün lig şampiyonluğunu kutlamaları esnasında gerçekleşmiştir.  İnsanlıktan ve ahlaktan yoksun bu zevatın yaptığı bu eylem bilinçaltı bir ezikliğin ve nefretin  yansımasıdır. Bu tam anlamıyla bir vandallıktır" ifadelerini kullandılar. 

Afyon’da kaza: Malzemeler yola saçıldı! Afyon’da kaza: Malzemeler yola saçıldı!

"BEŞİKTAŞ AZİZ MİLLETİMİZİN TA KENDİSİDİR"

Beşiktaş'ın İstanbul’da sadece bir  semt adı olmadığına dikkat çeken Beşiktaşlılar, "Beşiktaş  sadece  bir  futbol takımı da değildir. Beşiktaşlılık sadece bir takımın taraftarı olmak da değildir. Beşiktaş;  Fuat  Balkan’dır, Beşiktaş Şamil Bey’dir, Beşiktaş Fetgeri Bey’lerdir, Beşiktaş Teyyareci Fethi Bey'dir, Beşiktaş  Nazım  Bey’dir,  Beşiktaş Şair Kazım, Beşiktaş Şeref Bey, Beşiktaş Hakkı Yeten, Beşiktaş Süleyman Seba’dır. Beşiktaş Kurtuluş meşalesinin yakıldığı yerdir, Beşiktaş küllerinden yeniden doğan Türkiye’yi kuran iradenin adıdır. Beşiktaş, Milleti ve istiklali için şehit düşmüş yiğitlerin aziz  hatırasını gönüllerinde, göğüslerinin üzerinde Ay Yıldızlı Al Bayrak olarak taşıyandır. Bu nedenle bizler diyoruz  ki; Beşiktaşlılık bir takımın taraftarı olmak değil, Beşiktaşlılık milletin yanında bir duruş, bir tavırdır. Beşiktaş aziz milletimizin ta kendisidir. Beşiktaş’ın düşmanı, Aziz Türk Milletinin düşmanıdır. Beşiktaş, mağlup ettiği takım ile aynı uçakta dönerken, onlar rahatsız olmasın ve incinmesin diye uçakta  şampiyonluk kutlaması yapmayı kendine ar etmiş bir kulüptür. 'Efendi Beşiktaş' unvanını boşuna almamıştır. Beşiktaşlı’nın hafızasında, otobüs durağında beklerken, Şişli’ de malum futbol takımının  onlarca taraftarı tarafından dövülerek şehit edilen Mühendis Oktay’ın aziz hatırası dün gibi durmaktadır. Beşiktaş, bu menfur hadiseye rağmen, 'Futbol Terörü' anlaşması olarak tanımlanan barışa imza koyarak, hangi takıma gönül verirse verin, hiçbir insanımızın burnunun dahi kanamasına izin vermeyeceğini beyan etmiştir. Ve bu çizgisinden asla taviz vermemiştir. Vermeyecektir." diye konuştular.

"HADİSENİN  FAİLLERİNİN HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMESİ İÇİN  GEREKEN NE VARSA YAPILACAKTIR"

Şikayetlerin hayratı yaptıran İş İnsanı Ali Rıza Gürakar'ın yaptığına dikkat çeken Beşiktaşlılar, "Şehrimize Beşiktaş’lı hayırsever iş adamı Sayın Ali Rıza Gürakar tarafından yaptırılarak, halkımızın kullanıma sunulan hayratın kutlama bahanesi ile tahrip edilmesi, Beşiktaş’ın sembolü olan Kartalın  yerinden sökülmesi halkımızı ve bizleri derinden üzmüştür. Bu eylem, halkı kin ve nefrete sürüklemekten başka hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Bu eylem karşısında, toplumsal barışın korunması adına Beşiktaş, yine üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Bu menfur hadisenin  faillerinin hukuk önünde hesap vermesi için  gereken ne varsa yapılacaktır. İlgili şikayetler hayratı yaptırarak kamu yararına sunan Sayın Gürakar tarafından yapılmış, Afyon Beşiktaşlılar Derneğimiz Tüm Beşiktaşlılar adına müdahil olmuşlardır. Spor Barış ve kardeşliktir. Spor, toplumsal barışın teminatıdır. Ve fakat; Düşmanlık ve kininde ısrar edenler unutmamalıdır ki. Beşiktaş ağır taştır, altında kalırsınız" ifadelerine yer verdiler.  

Kaynak: FADİME ÖZKARAN