Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Duran ve Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Abdullah Ersan Hafalır, Pet-Ct Cihazı, Gama Kamera ve Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servis bölümünde bulunan yeni tomografi cihazı hakkında ODAK’a açıklamalarda bulundu.

mehmet duran

PET-CT CİHAZI

Pet-ct cihazının Afyon’da sadece Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde olduğunu ifade eden, Başhekim Op. Dr. Mehmet Duran, “Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde vatandaşa hizmet veren pet-ct cihazı, çok büyük bir oranda kanserin tanı ve evrelemesinde kullanılıyor. Bunun yanında nedeni bilinmeyen ateş gibi tanı konulamayan hastalıkların teşhisi, enfeksiyon odaklarının bulunması, kalp hastalarında canlı dokunun tespiti ile Alzheimer ve demansın ayrımında da etkinliğinden yararlanıyor.”

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Duran, “Hastaların bilgilendirmesi gerekiyor. Aç gelmesi gibi durumlarda bire bir bilgi alması gerekiyor. Hastalar öncelikle yakınları ile birlikte gelip bilgilendiriliyor. Pet-ct kanser hastalarında tarama için kullandığımız bir görüntüleme yöntemi, tomografi ve Mr’dan farkı radyoaktif madde kullanarak hastaların tümör hücrelerinin nerelerde yerleştiğini araştırıyoruz. Uzmanlar tarafından bilgi verilerek çekime uygun olup olunmadığına bakılıyor. Buraya genelde onkolojik hastalar geliyor.  Evreleme, tanı tedaviye yanıtları bunların değerlendirildiği bir tetkik” dedi.

Afyonkarahisar haricinde başka illerden de hastaların geldiğini söyleyen Duran, “Afyonkarahisar için büyük bir avantaj burası. Yoğunluk olarak diğer illere göre daha fazla. İç kısmı, dış kısmı, bekleme salonu her yeri hastalarımızın sağlığı açısından hijyeniktir” ifadelerini kullandı.

GAMA KAMERA

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan Gama kamera hakkında bilgi veren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Abdullah Ersan Hafalır, “Radyoaktif maddelerin yaydığı gama ışınlarını algılayan bir tıbbi görüntüleme cihazıdır. Bu cihaz, vücut içindeki organların ve dokuların işlevsel aktivitelerini değerlendirmek amacıyla kullanılır. Gama kameraları genellikle nükleer tıp çalışmalarında ve teşhis amaçlı görüntüleme tekniklerinde kullanılır. Burası en çok kemik, tiroit, kalp hastaları, böbrek hastaları gibi hastalara hizmet veriyor. Buradaki durumda hastaların uygunluk durumu değerlendiriliyor. Doktorlarımız tarafından muayene edilip, görüntülemeleri planlanıyor. Genelde bir hafta içerisinde randevu veriliyor” dedi.

TOMOGRAFİ CİHAZI 

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servis bölümünde bulunan yeni tomografi cihazı hakkında bilgi veren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Abdullah Ersan Hafalır, “Bilgisayarlı Tomografi, vücut içindeki alanların ayrıntılı resimlerini veya taramalarını oluşturmak için özel röntgen ışını kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Farklı açılardan çekilen röntgen görüntülerini birleştirerek kemik, damar ve yumuşak dokuların kesit görüntülerini oluşturur.”

Tomografi cihazının birçok tespit için kullanıldığını söyleyen Hafalır, “Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörlerinin teşhisinde, iç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamaların belirlenmesinde, tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumunun belirlenmesinde, ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanmasında, biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanmasında, kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri ve beyin kanaması gibi birçok hastalıkları görüntülemede yardımcı oluyor. Görüntüleme cihazları tamamen tanı ya da tedavi şekli değil, tanıya yönlendiren bir cihaz” dedi.

Kaynak: ÖZEL HABER: FADİME ÖZKARAN//CEMİLE KAYTAN