Seçimde reformist aday Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili yarışıyor.

İRAN LİDERİ AYETULLAH ALİ HAMANEY'İN OY KULLANMASI

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, oyunu Tahran'da İmam Humeyni Hüseyniyesi'ndeki salonda kurulan sandıkta kullandı. Hamaney, oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, halkı sandığa davet ederek şunları söyledi:"Halkın seçimlere ilgisinin öncekinden (ilk tur) daha fazla olduğunu duydum. Eğer öyleyse sevindirici. Yarın yeni cumhurbaşkanımızı göreceğiz. İnşallah halkımız oy verir ve en iyisini seçer."

SEÇİM MERKEZLERİ VE KATILIM

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezinin verilerine göre, 88 milyon nüfusa sahip ülkede, yaklaşık 62 milyon seçmen, 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy kullanabilecek. Ayrıca 95 ülkede kurulan seçim merkezlerinde, ülke dışındaki İran vatandaşları da sandığa gidebilecek. Yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme süreci saat 18.00'de sona erecek ancak bu süre ihtiyaç halinde uzatılabilecek. Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayımlanması, kesin sonuçların ise yarın sabah saatlerinde açıklanması bekleniyor.

ANKETLERDE PEZEŞKİYAN ÖNDE

Usta Oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu İki Operasyon Geçirdi! Usta Oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu İki Operasyon Geçirdi!

Ülkede yapılan anketlerde, reformist aday Mesud Pezeşkiyan öne çıkıyor. İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından 3 Temmuz'da ülke genelinde 3 bin 660 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, katılımcıların yüzde 49,5'i Pezeşkiyan'a, yüzde 43,9'u ise Said Celili'ye oy vereceğini belirtti. Katılımcıların yüzde 4,8'i oy kullanacağını ancak henüz karar veremediğini belirtirken, yüzde 1,8'i ise "boş oy" kullanacağını söyledi.

İLK TURDA KATILIM YÜZDE 40'TA KALDI

İran'da 28 Haziran'da yapılan 14'üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince, seçimi önde tamamlayan reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili, 5 Temmuz'daki ikinci tura kalmıştı. İlk turda katılım yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi olmuştu. Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5'ini alırken, Celili'nin oyu yüzde 38,6 olmuştu.

İran halkı, ikinci turda yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başında. Seçim sonuçları büyük bir merakla bekleniyor.  

Kaynak: AA