Kadinlara 40 Bin T Lye Kadar Sosyal Destek S G K Bu Sartlara Gore Odeme Yapacak

SGK yeni destekleri paylaştı! Kadınlara 40 bin TL ödeme yapılıyor! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

KADINLARA 40 BİN TL ÖDEME

O markalı sigara içenler yandı! 3 TL’lik bir zam daha: İşte güncel sigara fiyatları O markalı sigara içenler yandı! 3 TL’lik bir zam daha: İşte güncel sigara fiyatları

SGK tarafından yapılan son duyurulara göre doğum yapan sigortalı kadınlara 36 bin 852 TL destek ödemesi yapılacak. Ücretsiz ya da ücretli izin, yarı zamanlı çalışma imkanı, süt izni gibi fırsatlar da yeni doğum yapan kadınlara sunulacak. Doğum yapması sebebiyle iş hayatına ara vermek durumunda kalan kadın çalışanların işe dönüşlerinin kolaylaştırılması ve izinli oldukları süreç boyunca maddi anlamda sorun yaşamamaları için destek ödemeleri yapılıyor. 

Kadinlara 40 Bin Tlye Kadar Sosyal Destek Sgk Bu Sartlara Gore Odeme Yapacak (1)

Yarı zamanlı çalışma fırsatıyla da doğumdan sonra işe dönen annelere aylık 18 bin 426 TL’ye kadar destek ödemesi yapılıyor. Destek ödemeleri İŞKUR tarafından brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Yarı zamanlı çalışma için aylık 9.925.34 TL, kadın çalışanların ilk doğumlarında 60, ikinci doğumlarında 120, sonraki doğumlarında 180 gün yarı zamanlı çalışma fırsatı veriliyor. Güncel maaş oranlarına göre hesaplanan destek tutarları şu şekilde; doğum izni günlük net doğum ücreti 444.44 TL, aylık 13 bin 333 TL, toplam 49 bin 777 TL olarak hesaplanıyor. Süt ve emzirme parası, doğum desteği, kreş desteği gibi desteklerle birlikte bu tutarlar 70 bin 345 TL’ye kadar yükseliyor.

Kaynak: Gamze Koçak