Kurban Bayramı'nda kırmızı et tüketimi artar. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Alıcı, kırmızı etin dikkatle tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Sağlıklı bireyler için haftalık tüketim miktarı 350-500 gram arasında olmalıdır. Kalp hastalığı, damar sertliği veya yüksek kolesterol gibi sorunları olanların ise bu miktarı daha da azaltmaları gerektiğini belirtti.

Kurban Bayrami'nda Kalp Sağliğiniza Di̇kkat Edi̇n! (2)

Bayramda Sağlıklı Beslenme İpuçları

Evinde elektrik bağlı olanlar aman dikkat! O tarihte tarihi zorunluluk başlıyor Evinde elektrik bağlı olanlar aman dikkat! O tarihte tarihi zorunluluk başlıyor

Et Tercihi ve Yağsız Bölge Seçimi

Kurban Bayramı'nda, kesilen etlerin yağsız bölgelerinin tercih edilmesi öneriliyor. Bu sayede kalp sağlığı korunabilir.

Kurban Bayrami'nda Kalp Sağliğiniza Di̇kkat Edi̇n! (2)-1

Tuz Tüketimini Azaltın

Et tüketiminde tuz miktarının en aza indirilmesi önemlidir. Günlük tuz alımının kontrol edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ölçülü Et Tüketimi

Günde bir porsiyonla sınırlı tutulan et tüketimi, her öğünde kırmızı et tüketiminden kaçınılması kalp sağlığı için önerilmektedir.

Yan Ürünlerle Beslenmeyi Destekleyin

Et ile birlikte, yoğurt veya ayran gibi süt ürünlerinin tercih edilmesi sağlıklı bir beslenme şeklidir.

Kurban Bayrami'nda Kalp Sağliğiniza Di̇kkat Edi̇n! (4)

Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Kırmızı etin yanı sıra yeşillikler ve farklı besin gruplarının tüketimi de önemlidir. Bu, kalp sağlığı için dengeli bir beslenme sağlar.

Tatlı Seçimi

Ağır ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Bu, bayramda sağlıklı beslenmeyi destekler.

Günlük Yürüyüşler

Doç. Dr. Gökhan Alıcı, bayram tatili boyunca her gün en az bir saat yürüyüş yapılmasının kalp sağlığı için önemine vurgu yaptı. Düzenli hareket, kalp sağlığı için vazgeçilmezdir.

Organ Tüketimine Dikkat

Kurbanın organlarının tüketilmesinin sakıncalı olabileceğini belirten Alıcı, özellikle kalp hastalarının bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

Kurban Bayramı'nda kalp sağlığını korumak için bu önerilere dikkat etmek, bayramı sağlıklı ve huzurlu geçirmek adına büyük önem taşımaktadır.

Kaynak: AA