Afyon’da birim müdürleri değişti: işte yeni isimler Afyon’da birim müdürleri değişti: işte yeni isimler

31 Mart yerel seçimlerine üç gün kala günün her saatini dolu dolu geçiren Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Beytullah Karataş, kentsel dönüşüm ve deprem gerçeği hakkında konuştu.

Kentsel dönüşümde mutlaka hak sahipleri ile istişare edileceğini, hakların korunacağını ve mağduriyetlerin ise asla olmayacağının altını çizen Karataş, ‘’20 yıldır bu şehri yönetip bu problemi çözemeyenler, hemşehrilerimize daha Kentsel Dönüşüm yapılacak mahalleyi tanımayan müteaahhiti dayatanlar bu dönüşümü gerçekleştiremez’’ dedi.

Rant Merkezli Değil, Hak Merkezli Kentsel Dönüşümü Yapacağız!

KENTSEL DÖNÜŞÜM BELEDİYE GARANTÖRLÜĞÜNDE YAPILACAK

Vatandaşların deprem riski taşıyan binalarda yaşamalarını asla istemediklerini vurgulayan Karataş,

‘’Kentsel dönüşümde istişare edeceğiz, haklar korunacak, mağduriyet asla olmayacak, net metrekareye, net metrekare dönüşüm olacak. Deprem riskini göz önünde tutarak afetlere dirençli bir Afyonkarahisar oluşturacağız. Yapacağımız Kentsel dönüşüm ada bazlı olup, Belediye eliyle ve garantörlüğünde yapılacak, toplumsal denge korunacak hak sahiplerinin çıkarları mutlaka gözetilecektir. Kentsel dönüşümde ayrıca şehrimizin altyapısını geliştireceğiz. Yeşil alanlarımızı arttıracağız. Gürültü kirliliğini azaltacak planlamalarımız olacak. Bu kentsel dönüşümleri yaparken kent ormanlarının da arttırılmasını ve yaşamın içine katılmasını sağlayacağız. Yürüyüş yollarını ve spor alanlarını her mahallede yaygınlaştıracağız’’ ifadelerini kullandı.

Rant Merkezli Değil, Hak Merkezli Kentsel Dönüşümü Yapacağız!

BAŞKA BİR AFYONKARAHİSAR MÜMKÜN

Karataş, ‘’İmar planı, mücavir alanlarımız da dahil gözden geçirilecek, ‘Başka Bir Afyonkarahisar Mümkün Projeleri’ hedefine göre revize edilecektir. Bu manada 21. Yüzyılın ‘Gözde Afyonkarahisar Şehri’nin gerçekleşebilmesi için Nazım İmar planı ve Uygulama Planları konusunda etkin adımlar atılacaktır. Teknokent, Uydukent’ler ve ‘Başka Bir Afyonkarahisar Mümkün Projeleri’ çalışması başlatılacaktır’’ dedi.

Kentsel dönüşümün sadece iki hususta öne planda tutulacağını söyleyen Karataş, bunların ilkinin Afyonkarahisar’ın geleceği olduğunu diğerinin ise Afyonkarahisarlı vatandaşların menfaatleri olduğunu söyledi.

KAR AMAÇLI DEĞİL, MALİYETİNE DÖNÜŞÜM

Kentsel Dönüşüm de çok katlı konutlar yapılmasının karşısında olduklarını söyleyen Karataş, ‘’Her bölgede dönüşüm maliyetini sağlayacak kadar konut inşa edeceğiz. Afyonkarahisar, Afyonkarahisarlıların olacak. Dönüşüm de vatandaşın tercihlerine değer vereceğiz. Hak sahipleri ada bazında bir araya gelerek, kendi buldukları müteahhitle de dönüşünü gerekleştirebilecekler. Dönüşüm de vatandaşın hakkını son kuruşuna son metrekaresine kadar koruyacağız. Hak sahipleri, ilave olarak yapılacak konutlardan satın almak istediklerinde, kendilerine öncelik hakkı ve özel indirim imkânı sağlanacak. Dönüşüm de vatandaşımızı sadece bir projeye mahkûm etmeyeceğiz. Her bölgemiz için en az 3 farklı proje ortaya koyulacak. Hangi projenin gerçekleştirileceğine Afyonkarahisarlılar karar verecek’’ diye konuştu.

Rant Merkezli Değil, Hak Merkezli Kentsel Dönüşümü Yapacağız!

HER BÖLGEYE YEŞİL, ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM

Dönüşüm de her bölgeyi farklı konseptle inşa edeceklerinin  altını çizen Karataş, ‘’Her bölgeyi farklı mimari ve farklı bitki türleriyle donatarak yaşanabilir, Yeni Afyonkarahisar’ı oluşturacağız. Dönüşümü gerçekleştirirken, vatandaşımızın dairesini net metrekare üzerinden değerlendireceğiz. Bu haliyle metrekare kaybının önüne geçerek mağduriyeti önleyeceğiz. Yeni Afyonkarahisar'da komşuluk ilişkileri kopmayacak. Yıllardır bir arada oturan Afyonkarahisarlı Hemşerilerimizin dönüşümden sonra da bir arada olmalarını sağlayacağız’’ dedi.

ESNAFI UNUTMAYAN KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yeni Afyonkarahisar'da esnafın unutulmayacağını kaydeden Karataş, ‘’Yıllardır Afyonkarahisar’ımıza hizmet veren öncelik sağlayarak ticaretlerini devam ettirebilecekleri esnaf çarşılarımıza öncelik sağlayarak ticaretlerini devam ettirebilecekleri esnaf çarşıları oluşturacağız. Dönüşüm de kiracı esnafımıza da unutmayacağız. Uzun yıllar Afyonkarahisar dönüşümde kiracı esnafımıza da unutmayacağız. Uzun yıllar Afyonkarahisar’ımıza hizmet veren kiracı esnafımızın, faaliyet yılını baz alarak kendilerine şerefiye bedeli belirleyerek veren kiracı esnafımızın, faaliyet yılını baz alarak kendilerine şerefiye bedeli belirleyerek mağdur olmalarını önleyeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Rant Merkezli Değil, Hak Merkezli Kentsel Dönüşümü Yapacağız!

STRES ŞEHİRLERİ DEĞİL HUZUR SİTELERİ

Afyonkarahisar’ın sosyal ve kültürel dokusunu bozmayacak ve medeniyete uygun modern kentler oluşumunun hedeflendiğini söyleyen Karataş, ‘’Şehrimizi Yenilerken su, kanalizasyon elektrik ve hatlarının tek kanaldan ve arıza durumunda ulaşılabilir şekilde düzenlenmesini sağlayacağız. Bunun yanında, Afyonkarahisar’ımızın tamamında kabloları yer altına alarak görüntü kirliliğinden çevremizin tamamında kabloları yer altına alarak görüntü kirliliğinden çevremizi kurtaracağız. Afyonkarahisar'ımız depremden etkilenen bir ilimiz. Belediye olarak, yaşanabilecek olası tüm afetlere karşı hazır olma yönünde çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdüreceğiz. Doğa olaylarını birer afete dönüştürmeden, Afyonkarahisar halkının her anında güvenli bir yaşam sürdürebilmesi amacıyla etkin bir ‘Afet Yönetim Sistemi’ni oluşturma yönünde adımlarımızı kararlılıkla atacağız.Toplanma alanlarının belirlenmesi ve bilinç oluşturulması gibi şehrimizde deprem öncesi ve deprem sonrası yapılacak tüm hazırlıklar çalışmalar yerine getirilecektir’’ dedi.