Meclis Komisyonları belli oldu Meclis Komisyonları belli oldu

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Erdoğlu yayınladığı mesajında, bakanlıkları dönemlerinde ülkeye kazandırdığı hizmet ve projelerini anlattı.

Su gibi aziz olunuz!

Erdoğlu, Türkiye’nin, yarı kurak iklim bölgesinde olduğu için yağışlar mevsimlere ve bölgelere göre farklılık gösterdiğini söyleyerek ‘’Artan nüfus ve gelişen sanayi ile birlikte su kaynakları üzerindeki baskı da artmaktadır. Suyun bu derece önemli olması, artan nüfus ile birlikte kişi başı kullanılan su miktarının artması ve iklim değişiminin etkilerinin daha fazla hissedildiği son yıllarda su kaynaklarımızın önemi daha fazla ortaya çıkmıştır. Bütün bu unsurları birlikte değerlendirdiğimizde Türkiye’de baraj ve gölet gibi su biriktirme yapılarının yapılması bir zarurettir. Ülkemizde son yarım asırdır su ile alakalı çalışmalar yapan, son çeyrek asrında da İSKİ ve DSİ Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı vazifelerinde bulunmuş biri olarak ülkemizin son 21 yılda su alanında muazzam çalışmalara imza attığını açıklıkla söyleyebilirim. Son 21 yılda 1 trilyon 260 milyar TL’lik 10.086 adet tesisi aziz milletimizin hizmetine sunduk. Türkiye baraj ve gölet inşaatında Dünya’nın ilk üç ülkesinden biri olmuştur” dedi.

Su gibi aziz olunuz!

İÇME SUYU SORUNUNU ÇÖZDÜK

Prof.Dr. Eroğlu, hizmete alınan tesislerden 716’sı baraj, 625’i ise hidroelektrik enerji santrali olduğunu vurgulayarak bu tesisler arasında ülkenin 275 metre yüksekliği ile en yüksek barajı olan Yusufeli Recep Tayyip Erdoğan Barajı, 249 metre yüksekliğinde Artvin Deriner Barajı, 218 metre yüksekliğinde Karaman Ermenek Barajı, Ege’nin 141 yıllık hayali Çine Adnan Menderes Barajı gibi dev tesislerinde bulunduğunu hatırlattı.

Su gibi aziz olunuz!

Erdoğlu, ‘’Hizmete aldığımız tesislerden biri de Sayın Cumhurbaşkanımızın ismimi verdiği, ülkemizin ve Dünya’nın en büyük barajlarından biri olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajıdır. Ayrıca çok sayıda göletin ve sulama tesislerinin inşaatı da tamamlanmıştır. Sağlıklı ve yeterli miktarda içme suyuna erişim her bir vatandaşımızın en tabii hakkıdır. Çünkü biz biliyoruz ki salgın hastalıkların yeterli suyun verilememesinden kaynaklanmaktadır. Geçtiğimiz salgın döneminde bütün illerimizde içme ve kullanma suyu bakımından hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır. Ancak AK Parti Hükümetlerinin ilk döneminde 2003 yılında 76 şehrimiz içme suyu sıkıntısı yaşıyordu. Bu konuda her bir ilimizin nüfus ve su kaynaklarını ele alarak 81 İl İçme suyu Eylem Planı hazırladık. Bu eylem planı çerçevesinde şehirlerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yılına kadar içme suyu meselesini kökünden çözdük. 81 ilimizin tamamının memba kalitesinde suya ulaşması için, son 21 yılda 316 adet içme suyu tesisini tamamladık. Böylece, vatandaşlarımıza yıllık 3,14 milyar m3 içme ve kullanma suyu temin ettik” ifadelerini kullandı.  

Su gibi aziz olunuz!