Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan verilere göre, Türkiye'nin 2021 yılından bu yana gelinlik ihracatındaki artış dikkat çekiyor. Özellikle Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarındaki birçok ülkeye gelinlik ihracatı yükseliş gösterdi.

A A 20240704 35048754 35048753 T U R K G E L I N L I K L E R I B I R C O K U L K E D E D U G U N L E R E I M Z A S I N I A T I Y O R

2023 Yılında Büyük Artış

Türkiye'den geçen yıl yapılan gelinlik ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 35,7 artarak 3 milyon 694 bin 401 dolar oldu. Adet bazında bakıldığında, 2023'te 23 bin 380 gelinlik ihracat edildi. En fazla ihracat 7 bin 836 adetle Almanya'ya yapıldı. Bunu sırasıyla 2 bin 82 adetle Suudi Arabistan, 1.782 adetle Irak, 1.437 adetle Avusturya, 1.024 adetle İsveç izledi.

Devletten ev almak isteyene 300 bin TL destek! 1 şart sizi ev sahibi yapacak Devletten ev almak isteyene 300 bin TL destek! 1 şart sizi ev sahibi yapacak

2024'ün İlk Ayları

Bu yılın ocak-mayıs döneminde ise 1 milyon 468 bin 436 dolarlık ihracat gerçekleşti. Türkiye bu dönemde 11 bin 898 adet dış satım yaptı. Ocak-Mayıs 2024'te en fazla gelinlik ihracatı 2 bin 901 adetle Almanya'ya yapıldı. Bunu 1.450 adetle Irak, 1.365 adetle Danimarka, 1.340 adetle ABD ve 942 adetle Avusturya izledi.

Geçmiş Yıllarda Türkiye'nin Başarısı

Türkiye'nin 2022'deki gelinlik ihracatı 2 milyon 722 bin 240 dolar olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde 52 bin 850 adet dış satım gerçekleşirken, en fazla ihracat 22 bin 130 adetle Birleşik Krallık'a yapıldı. Bunu 12 bin 129 adetle Almanya, 3 bin 868 adetle Yemen, 2 bin 588 adetle Kırgızistan, 1.826 adetle Irak izledi.

2021 Yılında İhracat Rakamları

Türkiye, 2021'de 2 milyon 362 bin 715 dolarlık gelinlik ihracatı gerçekleştirdi. Aynı dönemde 43 bin 789 adet gelinlik ihraç edildi. En çok ihracat 8 bin 635 adetle Irak'a, 7 bin 607 adetle Tunus'a, 6 bin 813 adetle Almanya'ya, 5 bin 168 adetle Polonya'ya ve 2 bin 881 adetle Birleşik Krallık'a yapıldı.

Sektörün Gücü ve Potansiyeli

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Türk hazır giyim sanayisinde gelinlik sektörünün büyük bir iç pazar ve güçlü ihracat potansiyeli ile önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Öztürk, sektörün katma değer, moda, inovasyon ve AR-GE anlamında güçlü olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'nin genel ihracat kilogram birim fiyatının 1,57 dolar olduğu düşünüldüğünde gelinlik, yaklaşık 100 dolar ihracat kilogram fiyatıyla dikkat çekiyor. Gelinlik sektörümüz nitelikli iş gücü ve gelişmiş yan sanayisi ile küresel ölçekte önemli bir aktör olmasının yanında tasarım ve kalite açısından rekabetçi ürünler sunuyor. Türk gelinlik üreticileri Avrupa'dan Amerika'ya, Körfez ülkelerinden Orta Asya ülkelerine kadar geniş bir coğrafyada tasarımı ve kalitesiyle adını duyurmuştur." dedi.

Tasarım ve Kalite Üstünlüğü

Öztürk, sektörün tasarım gücü, kalitesi ve rakiplerine göre fiyat avantajıyla dünya pazarlarında öne çıktığını belirterek, Türkiye'de moda tasarım bölümlerinin artmasıyla eğitimli tasarımcı sayısının yükseldiğini ve bunun da sektörü rekabetçilikte daha yukarı taşıdığını söyledi.

IF Wedding Fashion Fuarı

Öztürk, her yıl İzmir'de gerçekleştirilen IF Wedding Fashion Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı'nın alanında Avrupa'nın en büyük organizasyonu olduğunu ve bu yıl 18. kez kapılarını açacağını belirtti. Fuar, dünyanın birçok ülkesinden katılımcıyı ağırlayarak sektördeki başarıya katkı sunuyor.

Haute Couture Başarısı

İstanbul Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Turan Aksoy, Türk tasarımcıların özellikle "haute couture" adı verilen özel sipariş gelinliklerde başarısını artırdığına dikkat çekti. Aksoy, kullanılan malzeme ve işçiliğin üst düzey olmasının Türk gelinlik sektörünün uluslararası pazarlarda tercih edilme nedenlerinin başında geldiğini belirtti.

İşleme ve El İşçiliği

Aksoy, işleme ve el işçiliği konusunda Türk firmalarının Avrupalı rakiplerine göre çok iyi olduğunu vurgulayarak, "Ürün çeşitliliğimiz de bizi bir adım öne çıkarıyor. Her tarz gelinliği Türk üreticilerden bulmak mümkün. Katıldığımız uluslararası fuarlarda Türk firmaları ürün çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Yabancı firmalar ve alıcılar aradığı her modeli bulabiliyor. Dünyada gelinlik sektörü çok büyük bir pazar. Türkiye bu pazarın en etkin oyuncularından biri." dedi.

Hedef Pazarlar ve Trendler

Aksoy, İspanya'nın dünyadaki en iyi hedef pazarlardan biri olduğunu belirterek, "ABD de çok iyi. Bu hedef doğrultusunda birçok Türk firması, Barselona'daki fuarda her yıl yerini alıyor. Dönemin trendlerinden çok, her ülkenin farklı trendi var. Örneğin ABD, Almanya, İtalya gibi ülkelerde daha sade modeller tercih edilirken, Arap coğrafyasında tam tersi çok kabarık, işlemeli, işçiliği yüksek gelinlikler ön plana çıkıyor. Dünya genelinde şimdilerde eskiye dönüş trendi de başladı. Saten, sade gelinlikler ve özellikle son dönemde bizde 'Fransız danteli' diye bilinen dantelli modellere yoğun ilgi var." dedi.

Sektörün En Büyük Sıkıntısı

Aksoy, sektörün en büyük sıkıntısının ise personel eksikliği olduğunu belirterek, en büyük beklentilerinin nitelikli iş gücünün yetişmesi olduğunu söyledi.

Kaynak: AA