Korel Termal Otel’de yapılan buluşmaya Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Muhtarlar Dernek Başkanı Suat Uygur, Başkan Yardımcıları Benol Kaplan, Barış Dal, Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mustafa Demirhüyük ve muhtarlar katıldı.

Muhtarları önemsediğini belirten Başkan Zeybek, vatandaşlar ile gönül köprüleri kurmak için muhtarlarla ortak çalıştıklarını söyledi.

Programın açılış konuşmasını Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur yaptı. Muhtarlık müessesesinin güçlü bir kurum olduğuna dikkat çeken Suat Uygur; devlet ve millet arasında köprü vazifesi gören muhtarları bir araya getiren Vali Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür etti.

“SİZLER BENİM MESLEKTAŞIMSINIZ”

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Meslektaşlarım” diye seslendiği muhtarlara yönelik yaptığı konuşmada; “Geride bıraktığımız süreçte dokunmadınız bir mahallemiz kalmadı. Ciddi alt yapı yatırımları yaptık, şehrimizi güzelleştirmeye gayret sarf ettik, 37 proje söz vermiştik, 34’ünü alnımızın akıyla bitirdik. Bunun yanında söz vermediğimiz 40 dev projeyi de hizmete aldık.  Kısacası bu zor süreçte 74 projeyi hayata geçirdik. Sizlerden gelen talepleri de geri çevirmedik. Ortak akılla idare edeceğiz dedik, her Cumayı bir mahalle de kılarak problemleri yerinde çözmeye gayret ettik. Biz sizlerden memnunuz” diye konuştu.

“İSTİŞAREYE BÜYÜK ÖNEM VERDİK”

Başkan Zeybek, “Sizler de halka hizmet ediyorsunuz, bizler de halka hizmet ediyoruz. Sizler de vatandaşla kamu arasında köprüsünüz, bizlerde köprüyüz. Vatandaşlarımızın taleplerini bir bir gücümüz nispetinde yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi. İstişareye büyük önem verdiklerine dikkat çeken Başkanımız Mehmet Zeybek; “Göreve geldiğimiz andan itibaren istişareyi önem vereceğimizi söyledik. Zor bir süreçten geçtik. 2019 ve 2023 dönemi ülkemiz için zor bir dönemdi. 2019 da ciddi bir kriz vardı, 2021 de pandemi ile mücadele edildi. 2022 de yine dünyada ciddi bir kriz ve 2023 ‘de Allah bir daha tekrarını göstermesin çok büyük bir deprem felaketi yaşadık” dedi.

ZEYBEK BAŞKAN’DAN GÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Zor sürece rağmen yatırımları hayata geçirmekten geri kalmadıklarını aktaran Başkan Zeybek; “Allah kendisine uzun ömür versin Cumhurbaşkanımız bu zorlu sürecin altından ferasetle kalktılar. Bizlerde bu zor süreçte gücümüz nispetinde Afyonkarahisar’a hizmet etmeye gayret ettik.  Yatırımları durdurduk mu, hayır! Başlangıçta almış olduğumuz tasarruf tedbirleri sayesinde 4,5 yıllık süreçte şehrimizi yaşanılabilir bir kent haline dönüştürmek için gayret sarf ettik” diye konuştu.

“MUHTARLARIMIZ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun oğlundan tepki çeken paylaşım! İsrail Başbakanı Netanyahu'nun oğlundan tepki çeken paylaşım!

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ise köklü bir geleneği, demokrasiyi, millet iradesini temsil eden, ülkemizde birliğin ve beraberliğin de teminatı olan muhtarlarımızla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Vali Yiğitbaşı; “Sizlerin de takip ettiği gibi, son yıllarda hem muhtarlarımızla bir araya gelmek hem de muhtarlarımızı bir araya getirmek için çalışıyoruz. Kimi zaman sahadaki problemleri konuşuyoruz, muhtarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini kendilerinden dinliyoruz. Zaman zaman birlikte atabileceğimiz adımları masaya yatırıyoruz. En nihayetinde hep birlikte daha iyisini nasıl yaparız sorusuna cevap arıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ve bizim de sürdürmeye çalıştığımız bu strateji devletimizin ve demokrasimizin işleyişi bakımından son derece önemlidir. Biz de Afyonkarahisar Valiliği olarak, muhtarlarımızla bir araya gelmeye ve sizi birebir görüşmelerle dinlemeye devam etmekte kararlıyız” dedi.

“MUHTARLARIMIZ VATANDAŞ İLE KURUMLAR ARASI KÖPRÜ KURUYOR”

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı; “Ama çağımız sadece dijital iletişim çağı değil; aynı zamanda insanın yüz yüze diz dize kurması gerektiği iletişimin de çağıdır. Teknoloji ve dijitalleşme her alanda artıyor ama yönetim alanında da insan unsuruna, insanın insana dokunmasına, karar alma mekanizmalarında sahadan gelen rehberliğe her gün daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Muhtarlık, tam da bunları karşılayan bir kurumdur. Muhtar, sokakta gezen, vatandaşlarla birebir diyaloğu olan ve kendisine anlatılmasa bile sokağın sorunlarını, insanların sıkıntılarını bilen kişidir. Muhtar, komşusunun, köylüsünün, vatandaşının sorunlarını çözmek, çözüm üretmek için kaymakama gider, sosyal yardımlaşmaya gider, belediye başkanına gider, bize gelir. Yeri gelir sivil toplum kuruluşlarına gider. Hiçbir yazılımla, dijital iletişimle bunları bilemezsiniz ve çözemezsiniz. Ancak muhtarlarımız tüm bunları bilir, takip eder, gerekli mercilere iletir ve en nihayetinde vatandaşımızın sorunlarına çare bulur” ifadelerini kullandı.

“MUHTARLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”

Muhtarlık kurumunun devletimizin işleyişi, yürütülen hizmetlerin vatandaşlarımıza ulaştırılması ve sorunların çözümü için vazgeçilmez bir birimi olduğunu ifade eden Vali Kübra Güran Yiğitbaşı son olarak; “Dünya ne kadar ileri gitse, teknoloji ne kadar gelişse ve ne kadar dijitalleşsek de, muhtarlarımızın sırtladığı yükü taşıyacak bir teknoloji üretilemeyecektir. Bu anlamda, siz muhtarlarımıza minnettar oluşumu ifade etmek isterim. Biz de Valilik olarak, farklı ilçelerimizin köy ve mahalle muhtarlarıyla periyodik olarak bir araya gelerek temel sorun ve ihtiyaçları muhtarlarımızdan dinlemeye, gerekli birimlerimiz aracılığıyla taleplerin giderilmesine ve ülkemizi muhtarlarımızla el ele yönetmeye devam edeceğiz. 1829 yılından bu yana devletimizin sahadaki gören gözü işiten kulağı olan, demokrasimize yaptıkları katkılarla devletimizin temsil kabiliyetini artıran ve millet iradesinin gerçekleşmesinde yeri doldurulamayacak bir işlevi olan muhtarlarımıza, burada bulundukları için teşekkür ediyor ve iş birliğimizin günden güne artmasını temenni ediyorum. Muhtarlar Gününüz kutlu olsun” dedi.

VALİLİK VE BELEDİYEMİZDEN MUHTARLAR GÜNÜ KUTLAMASI

Programın sonunda Muhtarlar Dernek Başkanı Suat Uygur tarafından Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e tüm muhtarlar adına günün anısına hediye takdim edildi. Program, tüm muhtarlar ile aile fotoğrafı çekilmesi ardından son buldu. N\S