2023 Nisan ayında kurularak faaliyetlerine başlayan AFSÜ-TTO Klinik Araştırmalar Biriminin, kalite standartlarına uygun uluslararası araştırmaları disiplinlerarası anlayışla yürüterek ilaçların geliştirilmesindeki farklı basamakları ifade eden faz çalışmalarına aracılık ettiğini belirten Prof. Dr. Okumuş, Klinik Araştırmalar Birimi tarafından yürütülen kontratlı Ar-Ge projelerinin yüzde 86’sının hizmet ihracatı kapsamında uluslararası ilaç firmaları ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kısa sürede büyük aşama kaydeden ve 4 adet Faz III ve 1 adet FAZ II-III olmak üzere toplam 5 adet Ar-Ge sözleşmesine imza atan AFSÜ-TTO Klinik Araştırmalar Birimi bünyesindeki çalışmaların, AFSÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Nöroloji Ana Bilim Dalındaki akademisyenlerin yanı sıra farmasötik, biyoteknoloji ve tıbbi cihaz endüstrilerine dış kaynaklı araştırma hizmeti desteği sağlayan Contract Research Organization (CRO) firmaları ile de sürdürüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, ulusal ve uluslararası ilaç firmaları ile araştırma portföyünü genişletecek Klinik Araştırmalar Biriminin, önümüzdeki dönemde AFSÜ akademisyenlerine yönelik “İyi Klinik Uygulamaları” eğitimleri vereceğini dile getirdi.

HEDEF BÖLGESEL LİDER OLMAK

Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Türkiye, şu an Dünyada 109 milyar Dolar olan klinik araştırma fonundan yüzde 0,3 – 0,5 arasında pay almaktadır. Ülkemizin payı 2021 yılında 325 milyon Dolar seviyesinde olmakla birlikte 11. Kalkınma Planı’nda detaylı olarak yer verilen “Türkiye’nin klinik çalışmalarda bölgesel lider olması” perspektifiyle kamu, üniversite ve özel sektör için bu seviyenin artırılması bir hedef olarak konulmuştur. Geliştirilmek üzere olan bir ilaç düşünüldüğünde, ilacın klinik çalışmasına dâhil olan bir gönüllü, bu tedaviyi ücretsiz olarak almasının yanı sıra ilacın fayda sağlaması durumunda ilgili yenilikçi tedavi için ilaca ilk erişen kişilerden biri olma avantajı elde etmektedir. Gönüllüler üzerindeki bu avantajın yanı sıra klinik araştırma çalışmaları, Türkiye’nin makro politik hedeflerine ulaşması için de temel bir araçtır. Sağlık hizmetleri alanında güçlü bir alt yapı sağlayan bu çalışmalar, ülkemiz için güçlü bir klinik araştırma stratejisinin potansiyelini de ortaya koymaktadır.”

PATENT BAŞVURULARINDA ÖNEMLİ ARTIŞ

AFSÜ TTO 2022-2023 Akademik yılında kurum içi ve kurum dışı paydaşlara yönelik toplamda 51 eğitim, toplantı ve etkinlik gerçekleştirdi. Ayrıca üniversite-sanayi iş birliği kapsamında, AFSÜ akademisyenlerinin bilgi ve deneyimlerinin sanayiye aktarımı bağlamında sağlık sektörü firmaları ile 39 danışmanlık hizmet sözleşmesi imzaladı.

Akademik buluşların ticarileştirilmesi ve sanayiye aktarılmasında önemli bir işlevi olan AFSÜ TTO 13 ulusal ve 2 uluslararası patent başvurusuna aracılık etti. Üniversite olarak buluş sahibi akademisyenlerimizin patent başvurularına destek vermeye devam edeceğiz.

ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJELERDE ATILIM

İlaç Ar-Ge merkezi olma yolunda altyapı yatırımlarına devam eden AFSÜ, 2022 yılında “Afyonkarahisar’a İlaç Gibi Gelecek” Faz1 Biyoyararlanım Biyoeşdeğerlik Merkezi kuruluşu için destek almaya hak kazandı. Projenin 2024 yılında tamamlanması ve üniversitedeki bu yapının ulusal ve uluslararası ilaç çalışmaları yürüten bir merkez olması hedeflenmektedir.

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Tıbbi Mantar Tesisi” önümüzdeki günlerde faaliyetlerine başlayacak. AFSÜ’nün bu atılımı ile tıbbi mantar yetiştiriciliği üzerinden Ar-Ge çalışmaları ile ilaç hammadde üretimi alanında bilimsel çalışmalar yapmayı amaçlıyoruz.

Yıl boyunca akademisyen ve öğrencilere tanıtım bilgilendirme ve eğitim konusunda destek veren teknoloji transfer ofisi, uluslararası proje katılımlarında önemli desteklere aracılık etti. Söz gelimi, bilim ve teknolojide iş birliğini sağlamak amacıyla ulusal kaynaklarla desteklenmiş araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonunu sağlayan “Cost Action” projelerine AFSÜ’den 9 akademisyen kabul aldı.

Başkan Burcu Köksal'dan Babalar Günü mesajı! Başkan Burcu Köksal'dan Babalar Günü mesajı!

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ DESTEKLİYORUZ

AFSÜ TTO, TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BiGG) kapsamında, 2023-2025 döneminde girişimcilere hizmet verecek yeni uygulayıcı kuruluşlar arasına girdi. AFSÜ olarak, Uşak Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Zafer Teknopark iş birliğiyle girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, fikir aşamasından pazar aşamasına kadar destekleyeceğiz. Bu programda yenilikçi iş fikirlerinin somut iş planlarına dönüşmesi süreci uygulayıcı kuruluşlar aracılığı ile yürütülüyor. BİGG 2023 kapsamında yapılan ilk çağrı döneminde 42 iş fikri başvurusu yapıldı ve 17 proje TÜBİTAK hakem değerlendirme sürecine geçti. AFSÜ olarak biz de 4 proje ile bu sürece dâhil olduk.” >>ODAK HABER MERKEZİ

 

 

 

 

#odakgazetesi #afyonkarahisar #AFSÜ #nurullahokumuş #KAV #eğitim #uluslararası #gündem

Editör: TE Bilisim