Apple Kullanicilarina Whats App Soku Resmen Fisini Cektiler 640X331

App Store üzerinden bu uygulamalar tamamen kaldırıldı! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

APPLE BU UYGULAMALARI KALDIRDI

Çin’de WhatsApp ve Threads uygulamaları Apple App Store üzerinden kaldırıldı. Ulusal güvenlik endişesi sebebiyle kaldırıldığı öğrenildi ve bu uygulamaların kullanıcıların özel bilgilerinin end-to-end şifreleme özelliğiyle korunması gerekçe gösterildi. Tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan WhatsApp uygulaması ve Threads uygulamaları en popüler uygulamalardan. Apple markası da bu uygulamaların App Store üzerinden kaldırılmasını doğruladı ancak konu ile ilgili başka bir açıklama yapmadı.

Elinizdeki altın sahte olabilir! Eğer böyle görünüyorsa yandınız! Elinizdeki altın sahte olabilir! Eğer böyle görünüyorsa yandınız!

Apple Kullanicilarina Whatsapp Soku Resmen Fisini Cektiler

Telegram ve Signal gibi gizlilik odaklı olan diğer uygulamaların da kaldırılma riski olduğu öğrenildi. Bu uygulamaların kaldırılması ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Signal Başkanı Meredith Whittaker ise Signal uygulamasının Çin’de zaten engellendiğini, bunun Büyük Güvenlik Duvarı tarafından yapıldığını açıkladı. Uygulama ise indirilebilir durumda olsa da mesajlaşma engeli getiriliyor. Çin’de kullanıcıların bu durumdan çok fazla etkilenmeyeceği de dile getiriliyor. Bu tarz uygulamalarda yaşanan güvenlik açıkları Çin’de de ulusal güvenlik endişelerine sebep oldu ve uygulamaların indirilmesi engellendi. Böyle uygulamaların bazı ülkelerde yasaklanması ve kaldırılması teknolojik olarak büyük adımlara işaret ediyor. 

Kaynak: GAMZE KOÇAK