Kurtuluş Savaşı döneminde ordumuza gönüllü olarak yemek pişiren kahramanların mezarına, kimliği henüz belirsiz olan kişi ya da kişilerce yapılan saygısızlık haberlere konu oldu. Bu kişilere ait mezarların şantiye araçlarıyla düzlenmiş olması, kamuoyunda "tarih katliamı" olarak anıldı.

Olayın yakın zamanda meydana geldiği tahmin ediliyor ve vatandaşlar saldırının sorumlularının bulunması için ciddi bir beklenti içinde olduklarını söyledi. Bu rahatsız edici durum karşısında yetkili makamlardan henüz net bir açıklama gelmedi. Olayın, mezarların resmi izin alınmadan yıkıldığı şeklindeki iddiaları da beraberinde getirdi.

Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, Cengiz Üstün’ü ziyaret etti Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, Cengiz Üstün’ü ziyaret etti

Kurtuluş Savaşı sırasında Bolvadin'den cepheye koşarak ordumuza yemek pişirmiş olan iki kahramandan biri olan Aşçı Rüstem Efendi'nin mezarının da düzlenmiş olduğu görüldü. Bu olayda, "Müslüme Ana" olarak anılan diğer kahramanın mezarının ise zarar görmediği, mezara dokunulmadığı belirtildi.

Bölge halkı ise, bu korkunç eylemin bir ev inşa etmek amacıyla mezarların üzerinde gerçekleştirildiğini düşünüyor. Bu durum, saldırıyı daha da üzücü bir hale getirdi. 

Ahçı Rüstem Efendi'nin mezarına menfur eylem yapılmadan önce 

Kurtuluş Savaşı kahramanlarının mezarının günümüzdeki son hali