Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,05 artışla 10.003,41 puandan başladı. Açılışta, BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 5,50 puanlık bir yükseliş kaydetti.

Thumbs B C 48Abb390Fccdeedb8339D18Ce0Afd9Cb

Bankacılık ve Holding Endekslerinde Düşüş

Bankacılık endeksi yüzde 0,22 ve holding endeksi yüzde 0,07 oranında geriledi. Sektörler arasında en çok kazandıran bilişim sektörü olurken, en fazla kaybettiren menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Dün, satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi yüzde 1,39 düşüşle 9.997,91 puandan kapanış yaptı. Bu durum, endeksin Mart ayından bu yana ilk kez üst üste beş işlem günü düşüş kaydetmesine neden oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarın alacağı para politikası kararları ve ABD'deki enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izlendiğini belirtti.

Cevdet Yılmaz’dan Ekonomik Büyüme ve Enflasyon Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Tüketim ağırlıklı değil, daha çok üretim, ihracat, yatırım ağırlıklı bir büyüme kompozisyonuyla yolumuza devam ediyoruz. Enflasyonla mücadele ederken bir taraftan da büyümeyi ve istihdamı sürdürme çabası içindeyiz." dedi.

Borsa Vergisi Üzerine Açıklamalar

Yılmaz, borsa kazançları üzerinden bir verginin söz konusu olmadığını ifade ederek, "Bu konuda yapılan spekülasyonlara hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerekir. Yapılan işlemler üzerinden alınacak bedel çok cüzi olur, 'On binlerde bir, iki gibi bir şey olur mu, olmaz mı?' tartışmaları yapılıyor." dedi.

Günün Takip Edilecek Verileri

Analistler, bugün yurt içinde perakende satışların takip edileceğini, yurt dışında ise veri gündeminin sakin olduğunu belirtti. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.900 ve 9.800 puan seviyelerinin destek, 10.100 ve 10.200 puan seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Kurban Pazarlarında Sahte Paraya Karşı IBAN'lı Önlem! Kurban Pazarlarında Sahte Paraya Karşı IBAN'lı Önlem!

Kaynak: AA