Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı mesajında, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bizler, aziz şehitlerimizin 108 yıl önce Çanakkale’de kazandığı zaferin yıldönümünü millet olarak yâd etmenin heyecan ve onurunu yaşıyoruz” diye konuştu.

 İNANCIN VE AZMİN ZAFERİDİR

Çanakkale Zaferi’nin önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Vali Kübra Güran Yiğitbaşı,  “Çanakkale Zaferi, ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşı'nda zafere giden yolu hazırlayan tarihimizin önemli bir dönüm noktasıdır. Çanakkale Zaferi, aziz milletimizin ve kahraman şehitlerimizin azimkarane mücadelesinin en büyük ifadesidir. Çanakkale Zaferi, askerine “Taarruzu değil, ölmeyi” emreden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatanı ve milletinin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden binlerce şehidimizin ve gazilerimizin, onların yanında omuz omuza mücadele veren kadınlarımızın, ninelerimizin, analarımızın, topyekûn vatan ve millet sevgisinin, birlik ve beraberlik ruhunun, inancın ve azmin zaferidir” ifadelerini kullandı.

EBEDİYEN YAŞAYACAKTIR

Açıklamasında Mehmet Akif Ersoy'un dizelerine de yer veren Vali Yiğitbaşı, “Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirinde,“Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor; Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!”dizeleriyle dile getirdiği gibi, Çanakkale Savaşı’nın, aziz milletimizin yüce değerleri ve istiklali uğruna verilen mücadelenin şehitlerimizin canlarıyla zafere ulaştığını açık bir biçimde gözler önüne sermektedir. Tarih boyunca egemenlik ve bağımsızlığını, millî birlik ve beraberliğini her şeyin üstünde tutan, bu uğurda ödediği bedellerle destanlar yazan aziz şehitlerimiz, devletimizin varlığının güvencesi olarak milletimizin bağrında ebediyen yaşayacaktır. Çanakkale’de yakılan meşale, İstiklal Mücadelemizde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yolumuzu aydınlatmıştır” dedi.

MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUM

“Türk Silahlı Kuvvetleri, dün Çanakkale'de olduğu gibi bugün de ülkesine ve milletine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır” ifadelerini aktaran Vali Yiğitbaşı, “Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce, canları pahasına dur diyen ve tüm dünyaya "Çanakkale Geçilmez" dedirten aziz milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün Çanakkale'de olduğu gibi bugün de ülkesine ve milletine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır. Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bizlere bu cennet vatanı armağan eden atalarımızı, vatanı canından aziz bilen tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” diye konuştu. HABER: BETÜL ÖZDEMİR