Taytak’a anlamlı hediye! Taytak’a anlamlı hediye!

FOX Çalar Saat programında, İlker Karagöz ile Filistin’de yaşanan hastane katliamı ve sağlık sorunlarını konuşan Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun doktor eşi Sare Davutoğlu,  “Günlerdir aklımız hep Gazze’de ve yaşananları hep birlikte izliyoruz. Bizler de insanlığımızdan utanarak izliyoruz. Dün hastalarına bakarken kalbimden gelen sesle “Ben dedim gitsem. Böyle bir şeyler yapsam. İşin ucundan tutsam” diyerek çağrıda bulundum. Eminin bu sadece benim değil, dünyadaki bir çok insanın çağrısıdır” dedi.  
BU NASIL BİR VEBALDİR
“Dil, din, ırk fark etmeden birçok hekimin arzusunun bu yönde olduğunu düşünüyorum” diyen Davutoğlu, “Sadece bunu dile getirdim. Benim gibi düşünen eminim binlerce hekim var. “Gelin hep birlikte orada hayatları kurtaralım” diyoruz. Gidelim el ele verelim dünyaya gösterelim. İnsanlığın ölmediğini dünyaya gösterelim. Gazzelilere gösterelim. Siyonist İsrail Yönetimine gösterelim ve tüm dünyaya gösterelim. Çocuklarımızın, torunlarımızın bu dünyadan bir umudu olsun. Düşünün bunları izleyen gençler ne düşünüyordur. Demek ki bu dünyada sadece güçlü devletler tarafından korunanlar bir suç işlediğinde cezasız kalıyor. Demek ki biz de sadece güçlü olmaya yönelelim derse bu nasıl bir vebaldir” diye konuştu. 
DUYARLILIK OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ
Videoyu paylaşmadan eşi Ahmet Davutoğlu ve çocukları ile paylaşmadığını söyleyen Sare Davutoğlu, “Öncesinde paylaşmadım daha doğrusu. Yani ben zaman zaman paylaşımlar yapıyorum. Onlar da gördüler zaten. Eşim ve çocuklarım da görmüş oldular. Hak verdiler; ama güvenliğimin de  önemli olduğunu söylediler. “İnşallah uygun şartlar olur da gidebilirsin” dediler.” Hastanelerin de güvenli olmadığına dikkat çeken Davutoğlu, “Hekim ve sağlık çalışanları bu bombardımanda hayatını kaybetti. Ama bunu paylaşmamız gerekiyor. Bu dayanışmayı göstermemiz gerekiyor oradaki insanlarla, mutlaka göstermemiz gerekiyor ki; bunun için de dünyanın bir şeyler yapması gerekiyor. Hastanelerin vurulmamasını temin etmesi gerekiyor. İnsani koridorlar açılmasını, oraya tıbbi yardımın, yiyecek, içecek yardımın ulaşmasını temin etmesi gerekiyor. Duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz. İnşallah umarım karar vericiler bu konuda bir şeyler yapmaya artık karar verirler. Yoksa oradaki insanlar tamamen yok olduktan sonra, son Filistinli nefesini verdikten mi sonra bir şeyler yapacağız” dedi.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

Editör: Tuğba Özkan