Borçlu araç sahiplerinin, araçlarını düşük bedelle geri alabilmek için motor, iç elektrik aksamı, tekerlekler ve koltukları sökerek şüpheli araç ihbarında bulunduğu belirlendi.

Şüpheli Araç İhbarları ve Yediemin Otoparkı

Bazı borçlu araç sahipleri, yakalamalı haciz bulunan araçlarının parçalarını sökerek emniyet güçlerine "sahipsiz ve şüpheli araç" ihbarında bulunuyor. Polis, ihbarın belirtildiği adrese gelip yaptığı incelemede aracın yakalama hacizli olduğunu tespit edince araç yediemin otoparkına kaldırılıyor. Burada park edilen araç, düzenlenen ihalede yine sahibi ya da araya soktuğu kişiler tarafından değerinin altında tekrar geri alınıyor.

Hacizli araçlarda ’şüpheli araç’ kurnazlığı!

Plastik Bidon Koltuk Olarak Kullanıldı

Bu yöntemlerden en ilginci ise koltukları söktükten sonra aracını park etmek için şoför koltuğu yerine plastik bidon kullanan bir araç oldu. Yediemine kaldırılan aracın içinde bir parçasıymış gibi duran bidon, yediemin otoparkının sahibini ve çalışanlarını hem şaşırttı hem de güldürdü.

Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı'ndan Açıklama

Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı Hakan Topçu, bu tarz kurnazlık peşinde olanların yaptıklarını şu sözlerle anlattı: "Araç üzerinde yakalamalı haciz bulununca borçlu araç sahipleri, motor aksamını ve içindeki koltukları sökerek emniyet güçlerini arıyor ve ‘sahipsiz ve şüpheli araç’ ihbarında bulunuyor. Ardından araç hacizli olduğu için yediemin otoparkına alınıyor. Buradaki amaç, ihaleye kendileri girerken parça eksik olduğu için daha düşük fiyata alıyor ya da diğer katılımcıların teklif vermesini engelliyor. Gördüğümüz bu araçta ise bidon koltuk olarak kullanılmış. Demek ki sanayiden gelirken ya da sağa sola park ederken bu bidonu kullanmışlar."

Hacizli araçlarda ’şüpheli araç’ kurnazlığı!

Judas Priest, 24 Temmuz'da konser verecek! Judas Priest, 24 Temmuz'da konser verecek!

Caydırıcı Önlemler ve Çözüm Önerileri

Bu durumun önüne geçilmesinin oldukça basit olacağını belirten Topçu, "Bu şekilde gelip icradan satılığa çıkan araçları hurda olarak satılması ve tekrar trafiğe çıkmaması gerekir. Bu bir caydırıcı önlem olabilir. Ruhsat sahibi ile alakalı ciddi ceza ve soruşturma uygulanmalı. Neticede bu da bir milli servet. Nasıl Türk parasını yırtmak, yakmak suçsa bu da aynı şey" diye konuştu.

Kaynak: ODAK HABER MERKEZİ