Kahvaltıda Kalsiyum Alımının Önemi

Araştırmacılar, 36.164 yetişkinin kalsiyum alımını analiz ederek, kalsiyumun kahvaltı ve akşam yemeği arasında nasıl dağıtıldığının kardiyovasküler hastalık riskini etkilediğini incelediler. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, akşam yemeğinde kalsiyum alımını azaltıp kahvaltıda artırmak, kardiyovasküler riski önemli ölçüde azaltabilir.

Kalsiyumun Diyetle İlişkisi

Diyetteki kalsiyumun kan lipitleri, yağ kütlesi ve kan basıncı gibi kardiyovasküler hastalık için önemli risk faktörlerini iyileştirebileceği öne sürülüyor. Kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Bu hastalıklar arasında kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç bulunuyor.

Safra kesesinde taş bulunan hastalar dikkat! Safra kesesinde taş bulunan hastalar dikkat!

Kalsiyumun Emilimi ve Beslenme

Kalsiyum, süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bazı balıklar gibi besinlerde bol miktarda bulunuyor. Araştırmalar, kalsiyumun emiliminin vücudumuzun biyolojik saatiyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Bazı hormonların gündüz saatlerinde daha yüksek olması nedeniyle kalsiyum emiliminin gün içinde artabileceği belirtiliyor.

Kalsiyum Tüketimi ve Öneriler

Mayo Clinic'e göre, yetişkinlerin günlük kalsiyum alımı yaşlarına göre değişiyor. Kalsiyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor. Bunlar arasında süt, ıspanak ve sardalya gibi besinler bulunuyor. Dengeli bir diyet uygulayan kişilerin genellikle kalsiyum takviyesine ihtiyaç duymayabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Ali KÜÇÜKKARTAL