Torbalı ilçesinde Nurettin Karakundakoğlu'nun 1957'de kurduğu firmada çalışan aile üyeleri de 1990'lı yıllardan itibaren yurt dışından gelen talep doğrultusunda kahve makineleri sektöründe uluslararası sınırlara ulaşmayı başardı.

Firmanın ihracat müdürü Mithat Karakundakoğlu, geleneksel aile mesleğini 67 yıldır devam ettiklerini bu konuda kahve kavurma ve demleme makineleri alan firma da yetkililerine eğitimler verdiğinin altını çizdi. Dünya genelinden aldıkları siparişlerle kendilerine özgü tasarımlar, üretimler yaptıklarını söyleyen Karakundakoğlu, dünyanın her yanında makinelerinin bulunduğunu kaydetti.

İkinci el araç piyasasında durgunluk ne durumda? İkinci el araç piyasasında durgunluk ne durumda?

Karakundakoğlu, 139 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek Hollanda'da bir akıl hastanesinde tedavi görenler için özel bir proje yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu: "Tüm dünyadaki kahve türlerini, aynı hassasiyet ve kalitede üretilebilecek makineler yapıyoruz. Biz ilk başta Yugoslavya'ya değirmen üreterek başladık. Gün gün artarak devam ettik. Zamanla bilinen tüm pazarlara satış yapar hale geldik. Pandemi döneminde Endonezya yakınlarındaki Doğu Timor diye bir ada ülkesine satış gerçekleştirdik. ABD Sacramento'da bir hapishanede kurulum gerçekleştirdik. 14 gün mahkumlarla özel bir proje yaptık. Hollanda'da bir akıl hastanesinde tedavi görenler için özel bir proje yaptık. Aktif savaş bölgelerinde bulunduk. Savaş sonrası Libya'ya gittik, orada kurulumlar gerçekleşti. Tüm dünyada aktif olarak hem satış hem de servisimizi sağlayabiliyoruz" dedi.

Kahve işleme makineleri, kahve değirmenleri, kahvenin gazının alınması için gerekli olan ekipmanların üretimini yaptıklarını belirten Karakundakoğlu, şu sözlerle dikkat çekti: " Biz kahveyi kavuran, öğüten, yani pakete kadar olan kısımla ilgili küçük kafelerden büyük üretim tesisine karşı her yer için ekipman üretiyoruz" diye konuştu.

Bir yılda 600 civarında kahve kavurma ve işleme makinesi ürettiklerini vurgulayan Karakundakoğlu, makinelerin 500 kadarını ihraç ettiklerini ve yılda ortalama 3 milyon dolarlık gelir elde ettiklerini sözlerine ekledi.