Kavala'nın Yeniden Yargılanma Talebi

Kavala, 6,5 yıldır tutuklu bulunduğu Gezi Parkı davasında, bariz hak ihlalleri ve delillere dayanmayan mahkûmiyet kararları olduğunu iddia ederek, temel hukuk ilkeleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu. Kavala'nın avukatı Hilal Zengin tarafından yapılan başvuru ile yeni bir hukuki süreç başlatılmıştı.

Mahkeme Heyetindeki Değişiklik

Kavala davasında yeniden yargılanma kararını verecek olan mahkeme heyeti, kısa süre önce değişti. Heyetin başına 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şenol Kartal atanmıştı. Başkan ve bir üyenin çekilmesi üzerine yeni bir heyet oluşturulmuştu.

Mahkemenin Kararı ve İtiraz Hakkı

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin modeli gündem oldu İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin modeli gündem oldu

Kavala'nın 30 Nisan'da mahkemeye yaptığı yeniden yargılanma talebi, mahkeme tarafından 15 Mayıs 2024 tarihinde reddedildi. Ancak ret kararına itiraz yolu açık bırakıldı, bu da Kavala'nın ve avukatlarının bir üst mahkemeye başvurarak yeniden yargılanma taleplerini sürdürmelerine olanak tanıyor.

Basın Açıklaması ve Kamuoyunun Tepkisi

Kavala'nın yeniden yargılanma talebinin reddedilmesi, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Kavala, basın açıklamasında adil yargılanma hakkına vurgu yapmış ve suçsuz insanların hapsedilmesine karşı çıkmıştı. Kararın ardından, destekçileri ve insan hakları savunucuları karara tepki gösterdi.

Kaynak: BÜLTEN