Karataş ziyarette yaptığı açıklamada ülkemizde tarımsal üretime engel olan kota uygulamaların ve ithalata dayalı politikalar ile uygulamaların derhal kaldırılması gerektiğini söyledi. Karataş, ‘’tarım ve hayvancılığı destekleyecek uygulamalara hız verilmelidir. Her yıl milli gelirin %1’inden az olmaması gereken tarım destekleri ne yazık ki, her sene geride kalmaktadır” dedi.

Ebru Gündeş ve Murat Özdemir Dubai'de Evlendi: İlk Pozlar Ortaya Çıktı! Ebru Gündeş ve Murat Özdemir Dubai'de Evlendi: İlk Pozlar Ortaya Çıktı!

KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

Tarım ve hayvancılığın bir ülke için milli güvenlik meselesi olduğunu söyleyen Karataş, ‘’Bu hakikati ısrarla hatırlatıyoruz ki, bu gerçeğe uygun davranılmadığını görüyoruz. Türkiye’de tarım ve hayvancılığa ayrılan bütçe faize ayrılan bütçenin 4’te 1’idir. Bugün üretim yapmaya çalışan çiftçilerimiz birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Tarımsal destekler, her yıl istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Desteklerin azaltılması demek, üretimin azalması demektir. Mazot, gübre ve elektrik gibi temel girdi kalemlerinin katlanarak arttığı böyle bir dönemde tarımsal desteklerin azaltılması kabul edilebilir bir durum değildir’’ dedi.

Ülke nüfusunun arttığına dikkat çeken Karataş, buna bağlı olarak ihtiyacında arttığını ancak üretimin azaldığını söyledi.

AVRUPA ESNAFINA VERİLİYOR

Karataş, ‘’Peki, “ihtiyaç nasıl karşılanacak?” diyoruz iktidar diyor ki “İthalatla sağlayacağız”. Nereden ithal edilecek? Brezilya, Uruguay, Çekya ve Avrupa ülkelerinden ithal ediliyor. Tarım sektörünün gıda ve canlı hayvan ihracatı geçen yılın ilk 8 ayında sadece yüzde 5,8 oranında artmışken, buna karşılık aynı dönemde gıda ve canlı hayvan ithalatı yüzde 25,1 oranında artış göstermiştir. Yani her geçen yıl dışarıya biraz daha bağımlı hale getiriliyoruz. Çiftçilerimize destek olarak verilmeyen kaynaklar, Brezilya’nın çiftçisine, Uruguay’ın üreticisine, Avrupa’nın esnafına veriliyor. Bu durumu kabul edebilmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

ÇİĞ SÜT FİYATLARI ÜRETİMİ DE TEHLİKEYE SOKAR

Afyonkarahisar süt üretiminde ve hayvancılıkta önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Karataş, hayvancılık gibi süt üretiminin azaldığını söyledi. ‘’Enflasyonun çok altında kalan çiğ süt fiyatı çiftçimizi bitirme kararıdır’’ diyen Karataş, ‘’1 ton süt parası 1 asgari ücrete eşitti, bugün asgari ücret 17 bin lira oldu, 1 ton süt hâlâ 13.500 lira. Sadece Aralık ve Ocak ayında kesik yemin kilosuna yüzde 35 zam yapıldı. Üreticimizin isteği ‘1 litre süt 1 kilo sanayi yemi alsın, yeter.’ Diyor. Ama iktidar çiftçimizin bu isteklerine bir türlü uymuyor. Çiğ süt fiyatına enflasyonun çok altında bir artış yapılması kabul edilemez. Bu fiyat damızlıkların kesilmesine, işletmelerin kapatılmasına, hayvancılığa bir darbe daha vurulmasına sebep olacaktır” diye konuştu.

TARIM VE HAYVANCILIK "STRATEJİK SEKTÖR" İLAN EDİLMELİDİR

Tarım ve hayvancılık stratejik bir sektör olarak ilan edilerek tarımsal girdilerde uygulanan vergi ve faizler kademeli olarak kaldırılması gerektiğini söyleyen Karataş, ‘’Çiftçilerimiz krediye mahkum edilmemelidir. Mevcut borçları için faiz tamamen sıfırlanarak borcun büyüklüğüne göre 3 ile 5 yıl aralığında taksitlendirilmelidir. Gübre, tohum, elektrik ve su faturası gibi tüm girdilerde çiftçiye destek olunmalı, zamanında ve uygun fiyatlar ile tedarik edilmelidir. Aşırı fiyat artışının önüne geçilmeli, ürün girdi paritesi kurularak çiftçi geliri garanti altına alınmalıdır. Her şartta gübre, ilaç, yem, motorin tedarikçisi ve üreticisi kazanç sağlarken tüm risk çiftçiye kalmaktadır. Tarımda ithalat değil, üretim esas alınmalıdır. Doğru desteklemeler ile gerçek üreticilerin desteklenmesi sağlanmalıdır. Mevcut destekleme modeli üretimi ve üreticiyi desteklemekten çok uzaktır” dedi.

AFYONKARAHİSAR’DA KIRSAL KALKINMAYA ÖNCELİK VERİLMELİDİR!

Afyonkarahisar’da kırsalda, hem şehrin hem de bölgesel kalkınmanın temelini sağlayacak istihdam alanlarının oluşturulması gerektiğinin altını çizen Karataş, genç nüfusun şehirlere göçünün önüne geçecek politikalar üretilmesi gerektiğine de değindi.

Beytullah Karataş

Karataş, ‘’Mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve ulaşım şartları iyileştirilmelidir. Yüksek faizli kredilendirmeyle borç erteleme ve yapılandırmalarının ekstra faiz yüküne sebebiyet vermesi, girdi fiyatlarındaki artışlar gibi birçok problem nedeniyle çiftçilerimiz üretemez hale gelmekte ve geçim mücadelesiyle baş başa bırakılmaktadır. Üreticinin omuzlarındaki yükü hafifletecek, problemlerini giderecek bütüncül politikalar geliştirilmelidir. Çiftçiye hizmet sunan kurumlarımıza yeterli donanıma sahip, sahayı ve sektörü bilen idareciler atanmalı; atamalarda siyasi görüş değil, liyakat ön planda olmalıdır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nevzat Algan ise Saadet Partisi heyetine teşekkür etti.

Kaynak: GAMZE KOÇAK