Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim müjdesi olarak açıkladığı ücretsiz doğalgazın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe girdi. Yayımlanan Kararnameye göre doğalgaz abonelerinin 24 Nisan 2023’ten 31 Mayıs 2023’e kadar olan 38 günlük doğalgaz kullanımlarının tamamı ile 1 Mayıs 2024 tarihine kadar gelecek olan faturalarının 25 metreküp kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

TÜKETİMİN BEDELİ FATURADAN DÜŞECEK

Yüksek Teknoloji Üretimine Yatırım Dopingi: 300 Milyar Liralık Destek Programı Yüksek Teknoloji Üretimine Yatırım Dopingi: 300 Milyar Liralık Destek Programı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar, Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı 1 aylık ücretsiz doğalgaza ilişkin detaylarını paylaştı. 24 Nisan itibarıyla doğalgaz sayaçlarında okuma yapılmadığını, sehven yapılmış ise de fatura iptali veya bedel iadesinin yapılacağını söyleyen Bayraktar, “Bu süreç için fatura gidecek. Faturada kullanım miktarı, tutarı gözükecek. Fakat ödenmesi gereken kısımda ‘sıfır’ yazacak. Ardından da 11 aylık mutfak kullanımlarındaki 25 metreküplük indirim uygulamaya girecek” dedi. Yapılan bu düzenlemeyle, 1 Mayıs 2024 tarihine ve 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketiminin bedeli de faturadan düşecek.