Vali Yiğitbaşı toplantıda, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Tolga Yağan ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Ay ile birlikte uyuşturucudan, teröre, trafikten, göçle mücadeleye kadar her alanda büyük bir titizlikle çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Bayram Tatilinde Araç Yoğunluğu Yüzde 22 Arttı

99Fdb121 B8Fa 442D A17E 93F2Bfd50A3B

09 Haziran – 09 Temmuz tarihleri arasında il genelinde yürütülen çalışmalara ilişkin önemli başlıkları paylaşan Vali Yiğitbaşı, “Kurban Bayramı trafik ve asayiş tedbirleri kapsamında; 12 Haziran 2024 Çarşamba gününden itibaren Emniyet ve Jandarma birimleri olarak 129Trafik ekibi, 729Asayiş ekibi olmak üzere toplam 2 bin 506 personel ile kritik kavşaklara 24 saat esasına göre ekipler görevlendirilmiş, Sayın İçişleri Bakanımızın talimatları doğrultusunda trafik kontrol noktalarında elektronik sistemlerden ziyade yüz yüze uygulamalara ağırlık verilmiş, otogarlarda, umuma açık yerlerde, hayvan pazarlarında, yol kontrol noktalarında ve toplu taşıma araçlarında gerekli kontroller yapılmıştır.Bayram süresince ilimizden 6 milyon 363.019 araç geçişi olmuş, bir önceki döneme göre %22’lik artış gözlemlenmiştir. %22’lik artış olmasına rağmen alınan sıkı tedbirler sonucunda bölgemizde ölümlü trafik kazası meydana gelmemiş olup vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde bir bayram geçirmesi sağlanmıştır “dedi.

Akdağ’da Atlı Jandarma Timleri de Göreve Başlıyor

Afyon’da sıcak hava etkisini gösterdi! Afyon’da sıcak hava etkisini gösterdi!

Orman yangınlarıyla mücadele konusunda değinen ve bu kapsamda alınan tedbirlere ilişkin de bilgi veren Vali Yiğitbaşı, “2024 yılında 2023 yılına kıyasla yangın sayısında yaklaşık 10 kat, yanan alanda ise 25 kat artış olduğu görülmektedir. Yangının sebeplerine bakıldığında büyük çoğunlukla anız yangını, piknikçilerin bıraktığı ateşler vb. insan kaynaklı olduğu anlaşılmaktadır. Güvenlik güçlerimiz tarafından örtü ve orman yangını olayları titizlikle takip edilmekte olup tespit edilen şahıslar hakkında adli ve idari işlem yapılmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlarımızın konu üzerinde hassasiyetle durmaları önem arz etmektedir.Havaların ısınması ile birlikte Sandıklı ilçemiz sınırlarında bulunan Akdağ Tabiat Parkını ziyarete giden vatandaşlarımızın sayısında artış gözlemlenmektedir. Emniyet ve asayişin sağlanması kapsamında İl Jandarma Komutanlığımızca gerekli tedbirler alınmış olup bu kapsamda hafta içi Asayiş Timleri, hafta sonları ise Asayiş timlerine ilave olarak Komando Timleri görevlendirilmiştir. Ayrıca önümüzdeki dönemde Atlı Jandarma Timleri de görevlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

2 bin 260 Genel Asayiş Olayı Meydana Geldi

İl genelinde 9 Haziran-9 Temmuz tarihleri arasında meydana gelen asayiş olaylarına ilişkin de bilgiler veren Vali Yiğitbaşı, toplam 2 bin 260 genel asayiş olayı meydana geldiğini ve bu olayların yüzde 90’ının aydınlatıldığını söyledi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre Mal Varlığına Karşı İşlenen Suçlarda, özellikle Evden, İş Yerinden ve Otodan Hırsızlık olaylarında aydınlatma oranın da artış olduğunu ifade eden Vali Yiğitbaşı, bu oranın yüzde 23 artışla 87’ye yükseldiğini belirtti. Yine aynı dönemde 1 kasten adam öldürme olayı meydana geldiğini kaydeden Vali Yiğitbaşı, yakalanan 2 şahsın adli birimlere teslim edildiğini ve şahıslardan 1’inin tutuklandığını söyledi.

Aranan 624 Şahıs Yakalandı

Aranan şahıslara yönelik yürütülen çalışmalara da değinen Vali Yiğitbaşı şöyle devam etti: “Kolluk birimlerimizce çeşitli sebeplerle yakalaması bulunan şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda, dönem içerisinde 624 şahıs yakalanmış, aralarında 15 yıl üzeri ve hakkında 20 ayrı suç kaydı bulunan 1 şahıs ile 5 yıl ve üzeri “çeşitli suçlardan” aranan 6 şahıs olmak üzere toplam 95 şahıs tutuklanarak cezaevlerine teslim edilmiştir.Şehir Girişlerindeki Yol Uygulamaları ile yapılan 116 Şok Uygulamada, 3 bin 990 şahıs, bin 271 araç sorgulanmış, yapılan sorgularda 1 aranan şahıs yakalanmış, ayrıca 30 araca cezai işlem uygulanmıştır. Dönem içerisinde yürütülen asayiş uygulamalarında 26 adet tabanca, 49 adet tüfek, 92 adet bıçak ve 265 adet fişek ele geçirilmiştir. Emirdağ ilçemizde durumundan şüphelenilerek kontrol edilen, kendisini kardeşinin kimliği ile tanıtan ve 25 yıl kesinleşmiş hapis cezası ve Bodrum 6. Asliye Mahkemesi Hükümlü veya Tutuklunun Kaçması suçundan ifadeye yönelik arama kaydı bulunan ve Başkasına Ait Kimlik veya Bilgilerin Kullanılması suçundan işlem yapılan şahıs da adli mercilerdeki işlemlerinin ardından tutuklanmıştır.”

İhsaniye Gazlıgöl beldesinde meydana gelen motosiklet hırsızlığı olayı ile ilgili olarak JASAT ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, olayı gerçekleştirdiği tespit edilen 4 şahsın yakalandığını ve adli mercilerce tutuklanarak cezaevine teslim edildiğini kaydeden Vali Yiğitbaşı, yine bu süreçte Çobanlar ilçesinde 1 havaya ateş etme olayı meydana geldiğini ve 1 kişinin yorgun mermi isabet etmesi neticesinde yaralandığını söyledi. Bireysel silahlanma konusuna da değinen Vali Yiğitbaşı, güvenlik güçlerince konu üzerinde hassasiyetle durulsa da vahim olayların yaşandığını, en son 26 Haziran 2024 tarihinde bir vatandaşın ruhsatsız av tüfeği ile vurulması sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.          

68 Siber Olayı Meydana Geldi

Siber Suçlarla Mücadele kapsamında da önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Vali Yiğitbaşı, dönem içerisinde 68 olay meydana geldiğini ve aydınlatma oranının yüze 68 olduğunu söyledi. Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Hırsızlık” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında da bir şirkete ait hesaptan 500 bin Türk Lirası tutarındaki paranın başka hesaplara aktarılması olayı ile ilgili yapılan çalışmalar neticesindeBursa ilinde yapılan operasyonda 1 kişinin tutuklandığını söyledi. Yine Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama, Kamu Görevlisine Hakaret, Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma, Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Ele Geçirme ve Yayma, Bilişim Sistemlerinin Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık  ” suçlarından yürütülen soruşturmalarda; 1’ i Suça Sürüklenen Çocuk olmak üzere 3 şahıs yakalandığını ve yakalanan şahısların çıkarıldıkları mahkemelerde tutuklandığını kaydetti.

Terörle Mücadele Aralıksız Sürecek

Terörle mücadele başlığında da önemli bilgiler veren Vali Yiğitbaşı şöyle devam etti: “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 4 operasyon, PKK/KCK Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 1 operasyon, yapılmış, EL KAİDE Silahlı Terör Örgütü propagandası yapmak suçundan 1 operasyon olmak üzere 6 operasyon yapılmış, 5 şüpheli şahıs yakalanmıştır.  DAEŞ Terör Örgütüne Üye Olma suçundan yürütülen soruşturma kapsamında İstihbarat ve Terörle Mücadele Polislerimizin ortaklaşa yaptığı çalışmada; geçmiş dönem DAEŞ Terör Örgütünün içinde bulunan ve halen ideolojik toplantılar düzenleyen 14 şahıs, bu şahıslarla irtibatlı olan Yabancı Terör Savaşçısı kapsamında yurda giriş yasağı bulunan 31 şahıs olmak üzere toplam 45 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Operasyon sonucunda çok sayıda dijital materyale el konulmuştur. Tüm terör örgütleri ile mücadelemiz etkin ve kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.”

105 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Narkotik Suçlarla Mücadele konularında da bilgiler veren Vali Yiğitbaşı, “Uyuşturucu ile mücadelede 42 olaya müdahale edilmiş, 78 şüpheli şahsa adli işlem yapılmış, 11 şahıs tutuklanmıştır.Narkotik Polislerimizin dikkati ve takibi neticesinde Kütahya Emniyet ekipleriyle yapılan ortak çalışma sonucu bir araçta yapılan aramada 35 bin adet 10 Kilo 465 GramEctasy maddesi ele geçirilmiştir. Bölgemizde yasa dışı haşhaş ekimi konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir.Narko Rehber, En İyi Narkotik Polisi Anne projeleri kapsamında 852 katılımcıya eğitim ve bilgilendirme yapılmıştır. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele konularında da bahse konu tarihler arasında meydana gelen 38 olayda 38 şahıs yakalanmıştır. Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadelede dönem içerisinde 11 olay meydana gelmiş, 12 operasyonda 1 organizatör yakalanmış, 105 düzensiz göçmen yakalanarak Geri Gönderme Merkezine sevki sağlanmıştır. İl Merkezinde Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik suçu ve Whatsapp grubundan Mültecilere karşı provakatif eylem çağrısı yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda yaşı küçük 3 şahıs olmak üzere toplamda 8 şahsa işlem yapılmıştır. Ayrıca Dinar İlçemizde yine Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik suçu kapsamında Suriye uyruklu şahıslara yönelik gerçekleştirilen Mala Zarar Verme, Kasten Yaralama, Muhtelif tarihlerde Pankart asılması olayları ile ilgili yapılan çalışmalarda 11 farklı adrese eşzamanlı operasyon yapılarak 10 şahıs Polis Ekiplerimizce yakalanmıştır” dedi.

Tüm Vatandaşlarımızdan Duyarlılık rica Ediyoruz

Son olarak trafik konusunda değinen Vali Yiğitbaşı, “İlimizde 91 bin 142 araç kontrol edilerek 2 bin 142 sürücüye tutanak düzenlenmiştir. 2 ölümlü, 253 yaralamalı kaza meydana gelmiş, bu kazalar sonucunda 2 vatandaşımız vefat etmiş, 496 vatandaşımız yaralanmıştır. 241 araç trafikten men edilerek 27 şahsa alkollü araç kullanmaktan işlem yapılmıştır.Dönem içerisinde Trafik Eğitimleri kapsamında 45 öğrenci ve 420 Sürücü/Yayaya trafik eğitimi verilmiştir. Ben başarılı, fedakâr ve özverili çalışmaları nedeniyle tüm emniyet ve jandarma ekiplerimize teşekkür ediyorum. Suç ve suçlularla mücadele konusunda vatandaşlarımızdan duyarlılık ve hassasiyet rica ediyoruz. Özellikle çocukların suça sürüklenmesi konusunda dikkat çeken bir artış gözlemliyoruz. Bu konuda da anne ve babalardan daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Trafik kurallarına uyulması hususunda da hep birlikte duyarlı davranmamız olumsuz sonuçları da en aza indirecektir” diye konuştu.

Kaynak: ODAK HABER MERKEZİ