Türk milleti bundan 100 yıl önce 30 Ağustos 1922 sabahı yepyeni bir döneme uyandı. Afyonkarahisar’da kazanılan Büyük Taarruz zaferi, tam bağımsız Türk Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna büyük güç verdi. 1922 yılında düşmana karşı kazanılan büyük zafer, 100 yıl sonra yapılan törenlerle coşku ve gururla kutlandı.

ALAN DOLDU TAŞTI

Törene Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın yanı sıra Milletvekilleri Gültekin Uysal, Veysel Eroğlu, Ali Özkaya,  İbrahim Yurdunuseven, Burcu Köksal, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Misafir Komutanlar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ZAFER HAFTAMIZ KUTLU OLSUN

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek bir konuşma yaptı. Belediye Başkanı Zeybek, “Bugün Afyonkarahisar’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü. Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunda bir dönüm noktası olan Kurtuluş Günümüz ve Zafer Haftamız hepimize kutlu olsun” dedi.

AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların evlatları olarak, Büyük Taarruzun 100. yıl dönümünde aynı coşku ve heyecanla kutlandığını ifade eden Başkan Zeybek, “Yine güzel ülkemizin dört bir tarafından törenlere katılmak üzere şehrimize gelen misafirlerimize de hemşerilerim adına hoş geldiniz diyorum. Başkomutanlık Meydan muharebesini büyük bir başarı ile sevk ve idare eden Mustafa Kemal Paşa'yı, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

5 GÜN, 5 GECE SÜREN SAVAŞLA ZAFERE ULAŞMIŞTIR

Büyük Taarruzun 100. Yılında Afyonkarahisar’da belediye başkanı olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, "Ya istiklal ya ölüm" parolası ile kahraman Türk Askerimiz, 6 ayda aşılamaz denilen istihkâmları saatler içinde paramparça etmiştir. Düşman ordusunu ilk anda hezimete uğratan Mehmetçiklerimiz, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir mücadele sonucu 5 gün, 5 gece süren bir savaşla zafere ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.  

HAKLI GURURU TAŞIMAKTADIR

“Kocatepe, Belentepe, Tınaztepe, Sivritepe, Kurtkaya, Erkmentepe adeta şehit kanlarıyla sulanmış, en çetin savaşların geçtiği mekânlar olarak anıtlaşmıştır” diyen Başkan Zeybek, “Afyonkarahisar halkı, işgale rağmen direncini kaybetmemiş, Büyük Taarruzun ikinci gününde 27 Ağustos 1922 günü saat 17.00'de bugün Deper Çeşmesi'nin bulunduğu Hıdırlık'taki noktadan şehir merkezine giren kahraman Türk askerlerini karşılamıştır. Şairin 'Türk Milleti'nin yeniden doğduğu yer' dediği Afyonkarahisar, Büyük Zafer'le birlikte işgal altındaki tüm topraklarımızın kurtuluşunun ilk işareti olmuştur. Afyonkarahisarlılar Kocatepe ve O'nun sembolize ettiği her şeyle gurur duymakta ve bu haklı gururu her zaman taşımaktadır.”

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Dünya’da mazlum ülkelerin kurtuluşuna örnek olarak gösterilen Türk Kurtuluş Savaşı'nın son safhasının Büyük Taarruz Harekâtı olduğuna dikkat çeken Başka Zeybek, sözlerine şöyle devam etti, “Aziz Şehitlerimizin, Bizlere emanet ettiği bu vatanın savunmasında Bayrağı onlardan devraldığımızın şuur ve idraki içindeyiz. Ülkemizi ve şehrimizi daha da ileriye götürmek ve sizlere layık olabilmek için elimizden gelen azim ve gayreti gösterdiğimizden şüpheniz olmasın. Bugün, bizler de onların mirasçısı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, milletimize daha iyi imkânlar sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.  

RAHMETLE ANIYORUM

Yerel kahramanlardan Afyon’un kurtuluşunda büyük emeği geçen Şükrü Çelikalay ve Bayatlı Yarbay Arif Bey’i rahmet ve minnetle anan Belediye Başkanı Zeybek, “ Bu mutlu günde sevincimizi paylaşan ve bizleri şereflendiren Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlarımızın temsilcilerine teşekkürlerimi arz ediyorum.  Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların varisleri olarak mücadelenin giderek şiddetlendiği bir dönemde birlik ve beraberlik içinde nice güzel günlere hep birlikte kavuşmayı Yüce Rabbimden niyaz ediyor sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunda bir dönüm noktası olan Kurtuluş Günümüz ve Zafer Haftamız hepimize kutlu olsun” diye konuştu.

GÖSTERİ NEFESLERİ KESTİ

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in konuşmalarının ardından Jandarma Genel Komutanlığı Merasim Ekibinin Silahlı Hareket gösterisi ve Jandarma Genel Komutanlığı helikopterleriyle Üzüm Salkımı gösterisi nefesleri keserken vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. Yapılan gösterilerin ardından Uluslararası Halk Oyunları ekibi gösterilerinin ardından Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği muhteşem bir konser verdi.   GÖKHAN KOCAASLAN