Erken teşhis hayat kurtarır

İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Korkmaz vatandaşları erken tanı konusunda uyardı

Erken teşhis hayat kurtarır
Erken teşhis hayat kurtarır Admin
Bu içerik 43 kez okundu.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan İl Sağlık Müdürü Serhat korkmaz, “Kanser, hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ölüm nedenlerine bakıldığında dünya geneli için yaklaşık her 6 ölümden birinin sebebinin kanser olduğu görülmektedir. Bu sayı ülkemiz için 5 ölümde birdir. Kanserden ölümlerin yaklaşık üçte biri; tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk faktöründen kaynaklanmaktadır”

TARAMA YATRILMALI

Uzm. Dr. Korkmaz, “Kanserde erken dönemde tanı konulmasının yanında, tanı konulan hastalara gerekli tıbbi yönlendirme yapılıp tedavi merkezlerine sevk edilmesi, hasta takibinin yapılması, imkânlar ölçüsünde sosyal, ruhsal ve tıbbi destek sağlanması da kanser kontrolünün önemli bir ayağını oluşturmaktadır. İlimizde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi binasında bulunan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi); eğitim, tarama, tetkik ve tıbbi destek yönünden vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadan da belli yaş grubundaki kişiler kanser taraması için Merkeze başvurduklarında erken teşhis ihtimali artmaktadır. (Örneğin meme kanseri için 40-69 yaş aralığındaki kadınlar, rahim ağzı (serviks) kanseri için 30-65 yaş aralığındaki kadınlar, bağırsak kanseri için 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler belli aralıklarla tarama yaptırmalıdır.) Ayrıca Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’den de bilgi ve destek hizmetleri verilmektedir. Unutmayın; erken teşhis hayat kurtarır”

Serhat korkmaz 4 Şubat Dünya Kanser Günü KETEM Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı