Konsere Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Filiz Yıldız ve Müzik Öğretmeni Gülşah Tazegül’ün hazırladığı orkestrada 40 öğrenci yer aldı. Orkestra düzenlemelerini Afyon CAKA Kurucu Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen’in, Şefliğini ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Doç. Bahadır Çokamay’ın yaptı. Konserde CAKA, iki eserini projenin baş mimarı Dünyaca ünlü keman sanatçısı Prof. Dr. Cihat Aşkın ile seslendirdi.

6 ESER ORKESTRA İÇİN BESTELENDİ

Aynı zamanda orkestraya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Elemanı Merve Çokamay flüt, Dr. Öğretim Üyesi Koray Ay korno, AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Veli Yöntem kemençe, Öğretim Elemanı Salih Aydoğdu gitar, Öğr. Gör. Marzena Maria Kızılay çello, Öğr. Elm. Umut Aktürk kontrabas, Müzik Öğretmeni Anıl Yürük keman, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencileri Furkan Gültekin bas gitar, Sergen Sağdıç piyano, Fırat Harput perküsyon ile destek oldu. AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Kerem Aksen ve öğrencilerden Güler Göktaş, Saygın Sakaryalı ve Edanur Düğer ise konsere sesleri ile renk kattılar. Murat Yıldız ise konserde tonmaister olarak görev aldı.

Konserde seslendirilen ilk 6 eser Prof. Dr. Uğur Türkmen tarafından bu orkestra için bestelendi. Diğer eserler ise yine Türkmen tarafından orkestra üyelerinin seviyelerine uygun bir şekilde düzenlendi. Flüt ve korno çalışları için düzenlemeler ise Doç. Bahadır Çokamay tarafından yapıldı.

CAKA Hakkında

CAKA dünyaca ünlü keman sanatçısı Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın 2001 yılında Bursa’da başlatmış olduğu projesidir. Proje, Aşkın’ın çocukların yetiştirilmesine verdiği değer ve müzik eğitiminin yaygınlaşmasına gösterdiği büyük önem sonucunda birçok ilde yaygınlaşmış ve pek çok öğrencinin keman eğitimi almasını sağlamıştır. >>ODAK HABER MERKEZİ