Yeşil alanlarda damlama sulama yöntemiyle önemli ölçüde sudan tasarruf sağlayan Afyonkarahisar Belediyesi şimdi de kuru peyzaj uygulamasıyla tasarruf oranını daha da ileri bir boyuta taşıyor. Bu sayede bir yandan su tasarrufu sağlanırken bir yandan sürücü güvenliğinin sağlanması hedefleniyor. Afyonkarahisar’a estetik görünüm kazandırmak amacıyla peyzaj çalışmalarını büyük bir titizlikle yapan Afyonkarahisar Belediyesi yeni düzenlemelerle de dikkatleri çekiyor.

Kent genelinde su kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik çalışmalar sürdüren ekipler çevre düzenlemesi uygulamalarında da tasarruf sağlayan yöntemleri kullanmayı sürdürüyor. O yöntemlerden biri olan kuru peyzaj uygulaması ise rekreasyon alanlarında yapılıyor.

BELEDİYEMİZDEN KURU PEYZAJ ÇALIŞMASI

Afyonkarahisar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yeşil alan çalışmalarının yanı sıra kuru peyzaj da yaparak Afyonkarahisar’ın güzelliğine güzellik katıyor. Rekreasyon alanlarında renkli dolomit taşlar ile süslenen park, bahçe, orta refüjler ve kavşak noktaları oldukça dikkat çekiyor. Güzel görünümün yanı sıra kuru peyzaj çalışmaları sulama gerektirmediği için su kaynaklarının tasarrufu sağlanıyor.

Sınırlı su kaynakları ve küresel iklim değişikliği nedeniyle su tasarrufu sağlayacak uygulamalara öncelik veren Afyonkarahisar Belediyesi, su kaynaklarını daha bilinçli ve verimli şekilde kullanarak hem doğayı korumaya hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Bu noktada yapılan Kuru peyzaj uygulamasıyla estetik görünüm kadar büyük oranda tasarruf da sağlanıyor. Uygulama şekillerinin tasarımını titizlikle seçen ekipler, doğadan ilham alarak çiçekten böceğe, yapraktan kilim motiflerine, geometrik desenlerden gökyüzü sembollerine kadar görsel açıdan zengin ve yaratıcı kuru peyzaj çalışmalarıyla ilimize renk katıyor. FADİME ÖZKARAN

 

Afyon’da minikler Hentbol ’da Afyon’da minikler Hentbol ’da

 

#afyon #afyonkarahisarbelediyesi #çevre #rekreasyon #park #bahçe #odakagzetesi #gündem

   

Editör: TE Bilisim