Agar agar tozu, bitkisel içerikli kıvam artırıcı bir üründür. Çoğunlukla pasta şeflerinin kullandığı agar agar tozu helal bir üründür.

AGAR AGAR TOZU İÇERİĞİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Jölelerin ana bileşenlerinden biri olan agar agar tozu bitkisel olup çeşitli deniz yosunlarından üretilmektedir. Agar agar tozunun domuz jelatini ile hiçbir bağlantısının olmadığını bilmek de önemlidir. Çok miktarda satıldıkları için genellikle kabartma tozu gibi daha küçük ambalajlar yerine daha büyük ambalajlarda satılırlar. Kıvamını mükemmel bir şekilde koruyan tatlıların hazırlanmasında kullanılan agar agar tozu, diş hekimleri tarafından küf giderme sırasında da kullanılmaktadır. Fiyatı çok pahalı olmadığından pek çok kişi agar agar tozunu kullanabilir. Yemekten önce alınırsa şişkinliği artırır ve daha az yemenizi sağlar.

AGAR AGAR TOZU NERELERDE KULLANILIR?

Agar agar tozu son dönemde özellikle gıdalardaki kullanımıyla öne çıkan bir ürün haline geldi. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen agar tozu, geniş kullanım alanına sahip katkı maddeleri arasında kendine yer buluyor. Agar agar tozunun nerelerde kullanıldığı sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Buna göre agar agar tozu;

·         Fırıncılık,

·         Şekerleme üretimi,

Yeniden Pandemi Mi Geliyor? Yeniden Pandemi Mi Geliyor?

·         Süt ve süt ürünlerinde,

·         Kek ve kurabiyeler de kullanılan kabartma tozlarında,

·         Mikrobiyolojik testlerde,

·         Formikaryum yapımı yani deneysel karınca evinde,

·         Dişçilik alanında,

·         Elektrokimyada malzeme olarak kullanılmaktadır.

Agar agar tozu her çeşit gıda üretiminde, kıvam verilmek istenen bütün gıdalarda kullanılabilen bir ürün olma niteliği barındırır.

AGAR AGAR TOZU FAYDALARI NELERDİR?

Gıda sektöründe jelatin yerine sıklıkla kullanılan bitkisel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bitkisel bir jelatin olduğundan veganlar ve vejetaryenler için de uygundur. Yemekten önce alınması şişkinliğe neden olduğundan daha az yemenize yardımcı olacaktır. Diş hekimleri ayrıca protez nesnelerinin kalıplara daha iyi aktarılması için agar agar tozu kullanırlar. Fazlası zararlı olduğundan tüketilen miktara dikkat etmek gerekir. Pastacılık sektöründe tutarlı ve parlak görünümlü tarifler elde edebilmek için agar agar tozunun kullanılması gerekmektedir. Sütlü ve sulu tatlılarda agar agar tozunu kullanmak, kıvamlı tatlılar yapmanızı sağlar.

AGAR AGAR TOZUNUN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Birçok kişi agar agar tozunun herhangi bir zararı veya yan etkisi olup olmadığını merak ediyor. Günde 4 gramdan fazla tüketildiğinde zararlı olduğunu söylemek mümkün. Az miktarda kullanıldığında hafif müshil etkisi yaratır ve sindirim sistemini rahatlatır. Biraz fazlası bile sindirim sistemi sorunlarına yol açabileceğinden miktarına dikkat etmek gerekir.

Agar agar tozunun zararlı etkileri arasında aşırı kullanıldığında ishale ve bağırsak fonksiyon bozukluklarına neden olabilmesi de yer alıyor. Fazla tüketildiği takdirde bağırsak florasını bozarak bazı hastalıklara neden olabilir. Yeterli su ile tüketilmezse yemek borusunda şişerek tıkanmaya neden olabilir. Bu nedenle agar agar tozu tüketirken bol su içilmesi tavsiye edilir.

>>TUĞBA ÖZKAN