Şehirlerarası otobüs seferlerinde emeklilere sunulan indirim uygulaması hayata geçti. Emeklilerimizin ekonomik yükünü hafifletmek ve yaşam kalitelerini artırmak amacıyla başlatılan bu yeni uygulama, pek çok emekli vatandaşımız için bir soluk olacak. Yeni düzenlemeyle, emekliliklerini resmi belgelerle kanıtlayan yolculara, bilet tarifeleri üzerinden %20 indirim sağlanacak. Bu indirim uygulaması 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla başlamış bulunmaktadır. İşte ayrıntılar…

EMEKLİLER İÇİN İNDİRİM FIRSATLARI ARTIYOR

2024, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Emekli Yılı’ olarak adlandırıldı ve emeklilerimiz için yeni fırsatlar sunulmaya devam ediyor. Kamu kurumlarına ait sosyal tesislerde emeklilere sunulan yüzde 15’lik indirim uygulaması daha önce duyurulmuştu. Şimdi ise, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından oluşturulan yeni bir yönetmelikle, emeklilerimize şehirlerarası otobüs yolculuklarında yüzde 20’lik bir indirim sağlanıyor. Bu yeni indirim uygulaması resmen başlatılmıştır.

Bakan Şimşek Duyurdu! Bakan Şimşek Duyurdu!

EMEKLİLERE ÖZEL SEYAHAT İNDİRİMİ YÜRÜRLÜKTE

Emeklilerimiz için şehirlerarası otobüs yolculuklarında yüzde 20’lik bir indirim uygulaması Resmi Gazete’de ilan edildi. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte verilen bu müjdeli haber, milyonlarca emeklinin yüzünü güldürdü. Artık emekliler, şehirlerarası seyahatlerde otobüs biletlerini yüzde 20 indirimli olarak satın alabilecekler. Resmi Gazete’de yayımlanan ve uygulamanın detaylarını içeren geçici madde şöyle diyor:

“Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2024 tarihleri arasında uygulanmak üzere; emekli olduğunu ilgili mevzuata göre hazırlanmış bilgi veya belgeyle beyan/ispat eden Türk vatandaşları için, B1 veya D1 yetki belgesi sahipleri tarafından düzenlenecek yolcu biletlerinde, 56’ncı maddenin ikinci fıkrasına göre Bakanlığa bildirilen/iletilen ücret tarifesi üzerinden yüzde 20 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 56’ncı maddenin on birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan miktar kadar uyarma verilir.”

Emekli bireyler için özel olarak tasarlanan konaklama avantajları devreye alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına göre, eğitim kurumlarının tatil olmasıyla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtları, yaz döneminde bir ay boyunca emeklilere maliyetsiz hizmet verecek. Ayrıca, emekliler yıl sonuna kadar belirlenen sosyal tesislerden %15 indirimle yararlanma şansına sahip olacaklar.

Kaynak: SEDA CAN