Türkiye Otomobil Pazarında SUV'lar Liderliği Bırakmıyor! Türkiye Otomobil Pazarında SUV'lar Liderliği Bırakmıyor!

Bursa’da bu akşam saatlerinde düşen göktaşı, Marmara Bölgesi’nde geniş bir alanda görüldü. İlk raporlara göre, göktaşının düşüşü gökyüzünde ani bir parlama ile kendini gösterdi. Görgü tanıkları, göktaşının düşüşünü net bir şekilde gözlemlediklerini belirtti. Yetkililer, göktaşının düştüğü yerin henüz kesin olarak belirlenemediğini ve olayın incelendiğini açıkladı. Olası maddi hasar veya yaralanma raporlarına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Göktaşlarının Doğal Olaylar Olarak Önemi

Göktaşlarının düşmesi, dünya genelinde nadir görülen fakat doğal bir olaydır. Genellikle atmosferde yanarak yok olan göktaşları, nadiren yüzeye temas eder. Bu tür olaylar genellikle büyük bir şaşkınlık ve merakla karşılanır. Bölgedeki bilim insanları ve uzman ekipler, göktaşının düştüğü noktayı belirlemek ve olası etkilerini değerlendirmek için çalışmalara başladı.

Göktaşı (Meteor) Nedir?

Göktaşı ya da meteor, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit, düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesneler kuyruklu yıldız, asteroit veya meteordur. Uzaydan Dünya atmosferine giren bu cisimler, genellikle yeryüzüne ulaşamadan erir ve atmosfere karışırlar.

En Bilinen Göktaşı Yağmuru: Perseid

Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11–72 km hızla girerler. Sürtünmeden dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne iner. Büyük göktaşları ise atmosferde gözlemlenebilir. Düzenli olarak her yıl gerçekleşen meteor yağmurları arasında en bilineni Perseid yağmurudur.

Göktaşlarının Türleri ve Sınıflandırılması

Göktaşları geleneksel olarak üç geniş kategoride incelenir: taşlı göktaşları, demir göktaşları ve taşlı-demir göktaşları. Taşlı göktaşları kayalardan oluşur ve genelde silikattan meydana gelir; demir göktaşları daha çok metalik demir-nikel alaşımından oluşur; taşlı-demir göktaşları ise hem metal hem de kaya materyali içerir. Modern sınıflandırmalar, göktaşlarını yapılarına, kimyasal ve izotopik bileşenlerine göre çeşitli gruplara ayırır. 2 mm’den küçük olan göktaşları mikrometeor olarak adlandırılır.

Göktaşı Kayması Nedir?

Atmosfere ve Dünya’ya çarpmayı teğet geçen göktaşlarına meteor kayması denir. Diğer hepsi meteorit bulguları olarak bilinir. Nisan 2016 itibarı ile dünyada kayıtlara geçmiş 1.140 kayma gerçekleşmiş ve 38.660’dan fazla iyi belgelenmiş meteorit bulgusu olmuştur.

Göktaşları Nasıl Yok Olur?

Kuyruklu yıldız, asteroit veya meteor, herhangi bir gezegene veya Dünya’nın atmosferine girer ve genellikle de yeryüzüne ulaşamadan eriyerek atmosfere karışır. Objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteora dönüşmüş olur ve “ateş topu” oluşturur. Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Göktaşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çeşitlilik gösterir. Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin göktaşı girer, ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan yere göktaşı olarak düşer.

Kaynak: Haber Merkezi