Zafer Meydanında açıklamalarda bulunanTürk Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci, “Afyon Merkez ve Merkeze bağlı Kasaba ve köy okullarında çalışanların Promosyon Anlaşması Şubat 2022 itibariyle yenilenmişti. Türk Eğitim Sen olarak konuyu kamuoyunun gündeminde tutmuş, eğitim çalışanlarımızın yüksek promosyon alması için mücadele etmiştik. Milli Eğitim’in değil de bankaların müdürü gibi davranan il milli eğitim müdürlüğü ve konuyu “oldubitti”ye getirmeye çalışan sarı sendikanın tavrına rağmen elimizden geleni yapmıştık. Geçtiğimiz yıllarda promosyon meselesine kimse el atmamıştı ve 3 kuruşa anlaşmalar yapılmıştı. Biz Aralık 2021 de sürecin başlamasıyla artık yeter meydan boş değil dedik. Müdahil olduk. Eğitim çalışanının tarafı olarak daha fazla kazanım için uğraştık. Kötü mü yaptık? Geçen sekiz ayda diğer illerden öğrendiğimiz rakamlar İl Milli Eğitim Müdürlüğünün imzaladığı promosyon ücretinin kat kat üzerindedir, enflasyona bağlı olarak öngörülemeyen artışlar oldu” dedi.

NEDEN SÜRÜNCEMEDE BIRAKIYOR

Demirci, “Ayrıca bu yıl Afyona gelen öğretmen sayısı giden de fazladır. Bankaların yüzde 500 kar ettiği ortamda promosyon güncellemesi istemek en doğal hakkımızdır. Hal böyle olunca, görev yine bize düştü.  Başlattığımız dilekçe kampanyasına üye sayımızın çok çok üstünde katılım oldu ve sözleşmenin yenilenmesini topladığımız 1700 dilekçeyi basın huzurunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ederek istedik. “Protokolde ağır yaptırımlar var.”deniliyor, avukatlara inceletiyoruz deniliyor. Siz o sözleşmeyi hazırlarken bizi davet etseydiniz, avukatlarınızdan destek alsaydınız attığınız imzanın farkına varırdınız. Ama siz yetkili sendikayı sadece muhatap alarak iş yapmaya çalıştınız. Tabi ki sonuç malum. Şimdide hiçbir şey yapmadan aylardır bekliyor. Kukumav kuşu gibi düşünüyorsunuz. Protokolü görmek istedik, yazılı olarak istedik, devlet sırrıymış gibi bize hala vermediniz. Hayırdır, nasıl bir sözleşmeye imza attınız da bu kadar ketum davranıyorsunuz? Yoksa cayma bedeli olarak afaki şeylere mi imza attınız, bunu yapabilmek için mi ihale salonuna polis çağırıp bizi dışarıya çıkardınız? Birçok ilde, ilçede, kurumlarda banka promosyon sözleşmesi yenilenebilirken Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü aylardır gündeme getirdiğimiz, talep ettiğimiz konuyu neden sürüncemede bırakıyor”

ORTAK AKILLA ÇÖZÜM ÜRETİRİZ

“Bizden daha sonra poromosyon sözleşmesi yapan illerden bile yenileyenler var” diyen Demirci, “ Size tekrar sesleniyoruz: Eğitim çalışanlarının menfaati için elimizi taşın altına koymaya hazırız, biz ortak akılla çözüm üretiriz. Hatırlatmak istiyorum Milli Eğitim Müdürlükleri bankanın değil, eğitim çalışanlarının müdürlüğüdür ve tarafıdır. Sizin hakkını, hukukunu birinci öncelikle korumanız gereken kitle eğitim çalışanlarıdır. Derhal bu yetersiz protokol feshedilmeli, yeni bir ihale yapılmalıdır. Yeni ihalede sürecinin tüm aşamalarına tüm sendika temsilcileri katkı sunmaları için davet edilmeli, Aralık 2021 Sözleşme sürecindeki gereksiz ve yanlış tavır devam ettirilmemeli, Devletin Makamı olan Milli Eğitim Müdürlüğü Makamının yıpranmasına yol açacak olan’ ben yaparım olur’ anlayışı terk edilmelidir. Sizin şahsınız yıpranmış olabilir, fakat Devlet Makamı yıpranmamalıdır. Ayrıca ilçelerimizde aynı şekilde davranıp promosyon anlaşmalarını güncellemelidir. Fakat onlarda ilin ne yapacağına bakıp kendilerine yol haritası çizmek istiyorlar. O nedenle her şey İl Milli Eğitim Müdürlüğünde düğümleniyor. Bu konuyu buradan tekrar gür bir sesle söylüyoruz. Promosyonlar güncellensin.” ODAK HABER MERKEZİ