“Kıymetli eğitim çalışanlarımız, sevgili öğrencilerimiz ve değerli velilerimiz, öncelikle bugün itibariyle başlayan 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın ülkemiz, eğitim çalışanlarımız, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm paydaşlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Güzel ülkemizin muasır medeniyetlerin üzerine çıkması ancak hepimizin atacağı adımlarla gerçekleşebilecektir. Hiç şüphesiz öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime devam etmeleri eğitim çalışanlarımızın ve velilerimizin her şeyden önemlisi Milli Eğitim Bakanlığımızın imkanları sağlama gayretleriyle doğrudan bağlantılıdır. Geçtiğimiz yıllarda ilimizde görülen öğretmen yetersizliği, inşaat ve ihale meseleleri, onarımların zamanında bitirilmemesi yüzünden derslik yetersizliğinin olmaması yönünde temennide bulunurken, Türk Eğitim Sen olarak konunun yakından takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. İkili eğitim artık çağımızda olmaması gereken bir durumdur”

EKONOMİK KAYIP YAŞANDI

Banka promosyonu konusunda kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp yaşadığını da dile getiren Başkan Demirci, Ocak-Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Demirci, “Banka promosyon anlaşmaları güncellenmeli, kamu çalışanları hak kayıplarına uğramamalıdır.  Kıymetli eğitim çalışanları; Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor. Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Ocak-Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır. Çünkü hatırlanacağı üzere pandemi döneminde ülkemiz ağır bir süreç yaşadı. Hemen hemen her alanda yaşanan olumsuz gelişmeden toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da etkilendi. O dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri de gelişen ekonomik koşullar karşısında kadük hale geldi. Ocak-Temmuz 2022 öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanların eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldi. Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Ocak-Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı. Düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne? 2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek. Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir”

EMEĞİMİZ VAR ALIN TERİMİZ VAR

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne seslenen Başkan Demirci, “Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünden de bu adımı bekliyoruz. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır. Eğitim çalışanları olarak; Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken, Soruyoruz: Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir? Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır. Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır. Alın terimiz vardır. Hakkımız vardır. Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik, ne fazla… Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak! 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının hayırlı olmasını diler, Kamuoyuna ve eğitim çalışanlarımıza saygıyla duyururuz” >>ODAK HABER MERKEZİ