Usta sanatçı, Ahmed Karahisari'nin izlerini sürerek onun eserlerinden ilham alıyor ve bu eserleri modern bir yorumla tuvallerine taşıyor.

Sırlı Harfler sergisi

Khaled Al Saai, Ahmed Karahisari'nin doğduğu topraklarda onun "Sırlı Harfler"ini yeniden hatırlamak, saygıyla anmak ve anlatmak adına Karahisari'nin eserlerini yeni bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor.

Khaled Al Saai'nin "Sırlı Harfler" Sergisi Afyonkarahisar'da!

ŞAM GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ

Kaligrafi ustası, eğitimini 1997'de Şam Güzel Sanatlar Üniversitesinde yüksek lisans derecesi ile tamamlamış ve hemen ardından 1998'de İslam Tarihi Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA'da hat sanatı üzerine eğitim almıştır. Dünya çapında tanınan birçok üniversite, kolej ve enstitüde arap sanatı, kültürü, kaligrafi ve hat sanatı üzerine dersler veren Al Saai, tecrübesini akademik alana da taşımıştır.

Khaled Al Saai'nin "Sırlı Harfler" Sergisi Afyonkarahisar'da!

HAT SANATINDAKİ KLASİK AKIM

Khaled Al Saai kaligrafinin, bir ülkenin görsel ve ruhani mirasının önemli bir parçası olduğunu vurguluyor. İslam topluluklarında derin kökleri olan sanat, Rönesans'la eş zamanlı gelişen Osmanlı sanat sürecinde Ahmed Karahisari'nin yenilikçi eserleriyle ilham vermeyi sürdürmektedir. Al Saai, Karahisari'nin hat sanatındaki klasik akımlara getirdiği yenilikçi yaklaşımı övgüyle anıyor.

Khaled Al Saai'nin "Sırlı Harfler" Sergisi Afyonkarahisar'da!

"SIRLI HARFLER"

Al Saai kendi sanatında da benzer bir yaklaşım sergilerken harfleri görsel bir biçimlendirme malzemesi olarak değerlendiriyor ve eserlerini farklı doğal elementlerle ve soyutlamalarla zenginleştiriyor. "Sırlı Harfler" sergisi, sanatçının Ahmed Karahisari'den aldığı ilhamı ve çağdaş yorumları ile tuvallerindeki modernizmi ve klasisizmi harmanladığını gözler önüne seriyor. Khaled Al Saai'nin hat sanatındaki içsel canlılığın ve dinamik potansiyelinin modern sanatla birleştirilmesi izleyicilere duygusal bir yükseliş yaşatıyor.

Khaled Al Saai'nin "Sırlı Harfler" Sergisi Afyonkarahisar'da!

TRT 1'in yeni dizisi "Kara Ağaç Destanı"nın galası yapıldı TRT 1'in yeni dizisi "Kara Ağaç Destanı"nın galası yapıldı

SONSUZLUK ARAYIŞI

 Sanatçının çalışmaları, grafiksel yoğunluk ve ritimli hareketlerle dikkat çekiyor. Al Saai'nin postmodern eserlerinde, harflerin görsel gücünü konuşlandırarak, sonsuzluk arayışını ve naif fakat cesur bir yaklaşımı birleştiriyor, izleyiciyi ise bilinçlendirme ve algıyı yükseltme yönünden etkiliyor. Harfleri estetik değerlerle sunarak, kaligrafinin sınırsız potansiyelini kanıtlıyor ve izleyicilerine sanatın evrensel dilini farklı bir boyutta hissettiriyor. ODAK ÖZEL HABER

Khaled Al Saai'nin "Sırlı Harfler" Sergisi Afyonkarahisar'da!

Kaynak: CEMİLE KAYTAN