Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı, 3-4 Eylül’de Afyonkarahisar’da sezonun final yarışına ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin en büyük entegre gençlik ve spor etkinliği Türkiye MotoFest (31 Ağustos - 4 Eylül 2022) aynı anda Afyon Motorsporları Merkezi’nde yapılıyor. Dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası, Bitci MXGP TÜRKİYE ile final yapacak. 120'nin üzerinde yarışçının katılacağı Bitci MXGP TÜRKİYE etabı, Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (WMX) ve Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOPEN) olmak üzere dört dalda dünyanın en iyilerini ağırlayacak. Türkiye’de yapılacak yarışa Honda, Yamaha, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, Beta, Suzuki ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25 takımda 25 ülkeden 120’yi aşkın yarışçının katılması bekleniyor. 3 Eylül'de sıralama, 4 Eylül'de ise final yarışları yapılacak Bitci MXGP TÜRKİYE'de ülkemizden de 13 yarışçı mücadele edecek.

MOTOSİKLETİN BÜYÜK BULUŞMASI

Türkiye’nin 2022 yılındaki entegre gençlik ve spor etkinliği Türkiye MotoFest, bu yıl ülkemizin starlarını ağırlamayı sürdürecek. 40’a yakın ücretsiz etkinlik ve Türkiye’nin yıldız sanatçılarının sahne alacağı 10 büyük konser ile adından söz ettirecek. Motosiklet severlerin buluştuğu Türkiye MOTOFEST'te bu yıl Gökçe, SagopaKajmer, Haluk Levent, Manuş Baba, Ebru Yaşar, Mary Jane, Koray Avcı, Kolpa, Erol Evgin ve Ajda Pekkan sahne alacak. Motosiklet kullanıcılarının en çok kullandığı temizlik maddelerinden biri olan Asperox, dünya ve Türkiye'den motosiklet kullanıcılarıyla Bitci MXGP Türkiye ve Türkiye Motofest'debuluşacak. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto’nun destekleriyle Anlas, Asperox, Avşar, Bitci, ECC Tur, Honda, Monster, NG Afyon, Özerband, TURKSAT ve Volta’nın sponsorluğunda dünyanın yıldızlarını ağırlıyor.

5 MİLYAR TL’DEN FAZLA KATKI

Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin Türkiye etabı bu yıl beşinci kez Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılıyor. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapılan iki etabın yapıldığı haftada Türkiye ekonomisine 10 milyar TL’ye yakın katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki Bitci MXGP Türkiye ve Türkiye MotoFest’in bu yıl ülke ekonomisine katkısının daha da artması bekleniyor. Bitci MXGP TÜRKİYE’nin dünya çapındaki yayınları ve Türkiye MotoFest’ten yapılan haberler Türkiye’nin tanıtımına büyük katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl yapılan Bitci MXGP TÜRKİYE, Bitci MXGP Afyon ve Türkiye MotoFest’in yayınlanan haberleri ve yayınlarının reklam değeri, 300 milyon Avro’ya ulaşmıştı. ODAK HABER MERKEZİ