Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en önemli organizasyonları arasında yer alan motokrosun en iyisini belirleyen Dünya Motokros Şampiyonası’na (MXGP) Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi ev sahipliği yapacak. Arjantin, İtalya, İsviçre, Portekiz, İspanya, Fransa, Letonya, Almanya, Endonezya, Çekya, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde düzenlenen şampiyona, dünyanın 180 ülkesinde yayınlanıyor.

DÖRT YARIŞ AYNI ANDA YAPILIYOR
Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP Türkiye’de, dünya ve Avrupa klasmanında dört yarış aynı anda yapılıyor. 
- Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP)
- Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN)
- Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2)
- Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) 
Türkiye’de yapılan yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’i aşkın takımla 150’ye yakın yarışçı katılıyor. 

BU YIL TOPLAMDA 10 TÜRK YARIŞÇI 
Türkiye’den ilk kez Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda Irmak Yıldırım bu sene üçüncü kez pistlere çıkacak. Bu yıl, ilk kez bir Türk MXGP’de yarışacak. Galip Alp Baysan Türkiye adına MXGP’de yarışacak. Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda ise, ikinci yarışçımız pistte olacak. Selin Tınaz, WMX’deki ikinci Türk olarak yarışacak.
Avrupa Motokros Şampiyonası’nda ise Yiğit Ali Selek, Efe Kemal Hıd, Ömer Uçum, Ata Yağız Kuzu, Mehmet Emin Musaoğlu, Beytullah Gurur, Mehmet Yiğit Kara da mücadele edecek. Böylece Türkiye adına 10 yarışcı dünyanın en iyileriyle podyum mücadelesinde kıyasıya yarışacak.

ÜÇ SINIFTA ŞAMPİYON AFYONKARAHİSAR’DA BELLİ OLACAK

Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP’de yarışın yeni yıldızı GASGAS ile yarışan İspanyol Jorge Prado, genel klasmanda 821 puanla ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise Kawasaki yarışçısı Fransız Romain Fevbre bulunuyor. Yamaha sürücüsü İsviçreli Jeremy Seewer ise bu ikiliyi takip eden diğer yıldız sporcu. İspanyol Prado Afyonkarahisar Motor Sporları pistindeki yarışı kazanması durumunda 2023 Dünya Şampiyonluğunu Türkiye’de ilan edecek. Yine MX2’de KTM yarışçısı İtalyan Andrea Adamo 705 puanla lider olarak Türkiye’ye geldi. 

Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) ve Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda da (WMX) şampiyonlar Afyonkarahisar’da belli olacak. Avrupa Şampiyonası’nda puan avantajına sahip Yamaha adına yarışan İtalyan Andrea Bonacorsi, Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda da Kawasaki yarışçısı Yeni Zelandalı Courtney Duncan, GASGAS yarışçısı İspanyol Daniela Guillen ve bir başka Kawasaki yarışçısı Hollandalı Lotte Van Drunen, 2023 şampiyonluğunu elde etmek için gaz açacak.

Ermeni protestoculara polis müdahale etti Ermeni protestoculara polis müdahale etti

ŞAMPİYONLARIN KAZANDIĞI DÜNYANIN EN İYİ PİSTİ

Afyon Motorsporları Merkezi, MXGP yarışları arasında dünyanın en iyi pisti, en iyi padokuna sahip. Ünü sadece bunlarla sınırlı kalmayan pistte yapılan MXGP Türkiye’yi kazanan pilotlar hep sezonu şampiyon olarak tamamladı. Yarışçılar arasında çok sevilen ve yarışmak için beklenen pistler arasında ilk sırada yer alan pist, şampiyonun belli olmadığı ilk senelerden beri şampiyonların kazandığı etap olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Bu yıl ya Prado şampiyonluğunu TÜRKİYE’de ilan edecek ya da kazanan başka Febvre kazanarak psikolojik üstünlüğü sağlayarak şampiyonluğu zorlayarak, bu yıl da benzer bir durum olması bekleniyor.

180 ÜLKE TÜRKİYE’Yİ DAHA YAKINDAN TANIYACAK
Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışlarından biri olarak görülen MXGP TÜRKİYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyaca ünlü motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 10 etaptan oluşan EMX250’de kürsü için ter dökecek.

 

WMX’DE TÜRK KADIN YARIŞÇI SAYISI İKİYE ÇIKTI
Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarına Türkiye’den de çok sayıda sporcu katılacak. İki yıldır Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası'na ülkemiz adına katılan Irmak Yıldırım’ın yanı sıra 2022 TÜRKİYE Motokros Şampiyonu Selen Tınaz’da bu yıl kadınlar sınıfında yarışacak. Avrupa yarışında ise yaklaşık 10 Türk yarışmacı mücadele edecek.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE EN AZ 10 MİLYAR TL KATKI
Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin TÜRKİYE etabı bu yıl altıncı kez yapılıyor. MXGP TÜRKİYE’nin sadece yarışın yapıldığı haftada ülke ekonomisine 5 milyar TL’yi aşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. TÜRKİYE’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP TÜRKİYE’nin bu yıl da ülke ekonomisine katkısının en az iki kat artması bekleniyor. 
300 MİLYON AVRO DEĞERİNDE TÜRKİYE TANITIMI 
Geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi tanıtımı yapılan etabı ödülünü alan MXGP of TÜRKİYE’nin dünya çapındaki yayınları ve yapılan haberler Türkiye’nin ülke tanıtımına devasa ölçekte katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl MXGP of TÜRKİYE’nin sadece yayınlanan haberleri ve reklam değeri 300 milyon Avro’yu bulmuştu. >>HABER: GÖKHAN KOCAASLAN

 

 

#odakgazetesi #afyonkarahisar #motokros #MXGP #motofest #yarış #gündem #cumhurbaşkanlığı #şampiyon